قارچکش ها و زمان استفاده از آنها

زمان مصرف قارچ کش ها

آخرین مقالات

 زمان مصرف قارچ کش ها

قارچ کش ها ترکیباتی شیمیایی هستند که انواع مختلف قارچ ها از بین می برند، به این ترتیب  باعث سلامت گیاه می‌شوند. زمان مصرف قارچ کش ها نیز بسیار مهم است. بیماری‌های  مختلف گیاهان  در صورت عدم توجه و پیگیری٬ علاوه بر خسارتهای زیاد و آسیب به گیاه می‌تواند باعث کاهش محصول و کیفیت آن شود. این مسئله از یکی از مهم‌ترین دلایل مصرف و توجه زیاد به قارچ کش‌ها است.  در این مقاله در مورد قارچ کش ها و زمان مصرف آنها بیان می شود.

قارچ کش ها باعث افزایش حاصلخیزی گیاهان می شوند.

قارچ کش ها می‌توانند باعث افزایش حاصلخیزی  گیاهان شوند٬ همچنین آنها با افزایش طول دوره انبار داری از نابودی  سریع محصولات جلوگیری می‌کنند. قارچ کش‌ها سالیانه در مزارع استفاده می شوند. زیرا قارچکش‌ها توانایی مقابله با بیماری‌های زیادی را دارند و عملیات های زراعی به صورت ساده نمی‌تواند مانع بروز بیماریهای مختلف شود .

قارچ کش حفاظتی روی بافت گیاهان باقی می ماند.

قارچکش حفاظتی نوعی قارچکش است که به درون بافت برگ نفوذ نمی‌کند و روی آن باقی می ماند. این قارچکش ها به گونه ای عمل می‌کنند که از ورود قارچ به درون برگ پیشگیری می‌کنند. به همین دلیل باید پیش از آلودگی گیاه از آن استفاده کرد.

قارچکش ها و زمان استفاده از آنها

قارچ بردوفیکس فاقد بقایای سمی است.

 قارچ بردوفیکس فاقد بقایای سمی است و  قبل از آلوده شدن گیاه مورد استفاده قرار می گیرد.این قارچ کش  در تولید محصول سالم و مناسب نقش زیادی دارند.

زمان استفاده از قارچ کش ها روی گیاهان

برخی از قارچ کش ها وجود دارند قبل نفوذ قارچها  استفاده می‌شوند و زمان استفاده آنها 24 تا 72 ساعت پس از آلودگی است.این نوع قارچکش ها پس از آلودگی زیاد توانایی از بین بردن قارچها را دارند.

روشهای نابودی قارچها در گیاهان

 قارچ کشها به روش های مختلفی می‌توانند قارچها را از بین ببرند. مانند آسیب زدن به بافت سلولی٬ مداخله در روندهای کلیدی مانند تولید انرژی و تنفس و …

در مورد کودهای آهن بیشتر بدانیم 

قارچ کش بایکور برای مبارزه با لکه سیاه  سیب استفاه می شود.

  • قارچکش بایکور نوعی قارچکش است که برای مبارزه با لکه سیاه سیب و سفیدک جالیز مصرف می‌شود که میزان مصرف آن 750 گرم در هزار مترمربع است که در سه زمان  جوانه زنی ٬ گلدهی  و مرحله آخر 10 روز بعد از گلدهی مصرف  می شود.

قارچ کش داکونیل در دو نوبت استفاده می شود.

قارچکش داکونیل برای از بین بردن سفیدک درونی سیب زمینی و الترناریای گوجه فرنگی مصرف می‌شود که میزان مصرف آن 2 کیلوگرم در 1000 متر است؛ که در دو نوبت به فاصله 7 تا 14 روز مصرف  می شود.

قارچ کش فیلینت برای کنترل سفیدک سطحی سیب استفاده می شود.

قارچ فیلینت یا تری فلوکسی استروبین برای کنترل سفیدک سطحی سیب استفاده می شود. از این قارچ کش به مقدار  200 گرم در هر 1000 متر مربع و به هنگام آلودگی قارچی مصرف می‌شود.

قارچکش ردومیل با اولین نشانه بیماری مصرف می شود.

قارچ کش ردومیل برای مبارزه با آفتهای سفیدک داخلی سبزیجات و گیاهان جالیزی به میزان 20 تا 25 کیلوگرم در هر هکتار به هنگام بروز اولین نشانه های بیماری در فاصله 15 روز  مجدا باید تکرار شود.

قارچکش ها و زمان استفاده از آنها

برای کنترل سفیدک هلو شلیل از قارچ کش کولیس استفاده کنید.

قارچکش کولیس به منظور کنترل بیماری سفیدک هلو وشلیل مورد استفاده قرار می گیرد که میزان مصرف آن نیم لیتر در هزار مترمربع و در سه نوبت است که با توجه به میزان آلودگی بین 7 تا 10 روز یکبار  مورد مصرف قرار می‌گیرد.

در مورد پتاس بالا بیشتر بدانیم 

قارچ کش کالکسین با فاصله 20 روز برای چغندر قند استفاده می شود.

قارچکش کالکسین یا تری دیمورف به منظور از بین بردن آفت سفیدک حقیقی چغندر و با دوز 75 سی سی در هر هکتار و در  2 الی 3 نوبت با فاصله 20 روز  مصرف می‌شود.

قارچ کش توپاس با مشاهده اولین علائم بیماری در انگور استفاده می شود.

قارچکش توپاس یا پنکونازول برای کنترل آفات سفید حقیقی مو به میزان 125 سی سی در هر هزار متر مربع مورد استفاده قرار میگ یرد و زمان مصرف آن به هنگام مشاهده اولین علایم آلودگی است که میتوان آن را در صورت نیاز 14 تا 18 روز بعد مجددا تکرار کرد و فاصله زمانی آخرین سمپاشی تا برداشت محصول 14 روز است.

قارچ کش رورال تی اس برای جو و نخود استفاده می شود.

قارچ کش رورال  تی اس که در از بین بردن لکه قهوه ای نواری جو و زردی نخود استفاده می‌شود به میزان یک تا دو لیتر در هر هکتار موثر است و زمان مصرف آن با مشاهده  قارچ ها در فاصله دو هفته ای مورد استفاده قرار می گیرد.

میزان مصرف قارچ کش اکسی کلرور مس برای مبارزه با آفات آتشک سیب و گلابی

  1.  نوبت اول مرحله جوانه زنی
  2.  نوبت دوم زمان باز شدن 5 درصد شکوفه ها
  3. نوبت سوم هنگام باز شدن 50 درصد شکوفه ها
  4. نوبت چهارم در زمان شکوفه دهی کامل

با توجه به نوع گیاه خود می‌توانید بهترین نوع قارچ کش را انتخاب کنید .برای کسب اطلاعات بیشتر می توانید  با کارشناسان ایرانکود تماس حاصل فرمایید.

اشتراک گذاری