کود درخت بادام

بهترین کود برای درخت بادام

آخرین مقالات

کود درخت بادام

کود  درخت بادام  بهتر است جهت انتقال مواد به داخل ریشه  همراه با سیستم قطره ای استفاده شود . بنابراین کود را می توان همراه آبیاری در درختان بادام  استفاده کرد. بیماریها و آفات  درختان  بادام اغلب با آفت کش های شیمیایی و کودهای مختلف  درمان می شوند. اگر به دنبال  این هستید که از کودهای ارگانیک  استفاده کنید و کودهای شیمیایی را به خاطر مضرات فراوان به محیط زیست کنار بگذارید به شما توصیه می کنم این مقاله را حتما بخوانید و در پایان با مشاوران و کارشناسان خبره ایرانکود در تماس باشید.

بهترین کود برای درخت بادام

بهترین کود برای درخت بادام کود نیتروژن است . در درختان بادام نیتروژن برای تقویت میوه دهی استفاده می شود، چون  بیشترین نیاز به نیتروژن هنگام تولید میوه درختان بادام به وجود می آید. در زمان میوه دهی مصرف نیتروژن جهت  تشکیل شاخ و برگ استفاده می شود. کمبود نیتروژن  می تواند بازده محصول  را کاهش دهد. بیشتر نیتروژن که به یک درخت  بادام استفاده می شود در تشکیل مغز بادام استفاده می شود.  در هر 326 گرم مغز بادام تقریباً 33 گرم نیتروژن  مصرف می شود.

آبیاری مناسب باعث انتقال کود ازت در ریشه  درخت بادام می شود.

برای انتقال بهتر کودهای ازته  درختان بادام باید آبیاری منظم و مناسب  داشته باشند. در درختان جوان تا زمانی که آبیاری ادامه یابد  از کودهای ازت استفاده می شود.

نیاز به ازت در درختان بالغ بادام در اوایل بهار بیشتر است.

درخت بالغ بادام به نیتروژن بیشتری  احتیاج دارند. در اواخر تابستان بخشی از ازت  قبل از آبیاری باعث رشد درخت می شود،  باقیمانده  ازت  باید در طول  فصل بهار اعمال شود.

نحوه کوددهی در درختان بادام

پس از تعیین دقیق مقدار کود لازم برای درختان بادام از طریق تجزیه و تحلیل برگها مقدار 250-200 کیلوگرم نیتروژن در هکتار  استفاده می رسد. اما  پس از برداشت 50 كيلوگرم نیتروژن  در هكتار مورد نیاز است.

در مورد کودهای مایع بیشتر بدانیم 

زمان کوددهی درختان بادام به رشد رویشی بستگی دارد . اولین کاربرد نیتروژن در درختان جوان باید زمانی انجام شود  که 30 -8 سانت  درخت رشد داشته باشد.  کوددهی  بیش از حد هزینه های تولید را افزایش داده و منجر به آلودگی آب خواهد شد.

زمان بندی کوددهی در درختان بادام ضروری است

کوددهی زود هنگام  درختان بادام  منجر به جذب و افزایش غلظت نمک در ریشه و  آسیب درخت می  شود. کوددهی دیر  هنگام هم  منجر رشد رویشی در زمان مناسب نمی شود. کوددهی درختان بادام را  می توان هر سه تا چهار هفته یکبار تکرار کرد  و آخرین زمان کوددهی در اواخر تابستان انجام  می شود

کوددهی درختان بادام یکساله

درختان یکساله بادام رشد سریعی دارند  و در برخی موارد محصول تولید می کنند. برای هر درخت یکساله بادام مقدار 25 میلی لیتر کود نیتروژن لازم است. همچنین از کود سه بیست هم می توان استفاده کرد که 4 تا 6 هفته ادامه داشته باشد . برای جلوگیری از سوختگی برگ در بار اول کمتر از 25 میلی لیتر مصرف کنید، سپس در کاربردهای بعدی دوز مصرفی را افزایش دهید.

در درختان بادام با رشد آهسته دفعات کوددهی را کاهش دهید. در صورتی که درختان بادام رشد کندی  داشته باشند،  بهتر است سرعت کوددهی  را کاهش دهید ، برای تقویت  رشد رویشی  از  کود نیتروژن استفاده کنید.

تنظیم  راندمان کود دهی خطر آبشویی در درختان بادام را کاهش می دهد.

در درختان بادام  بهتر است  کوددهی را در دوزهای کمتر  به دفعات بیشتر اعمال شود  این  کار باعث افزایش درصد جذب کود و در عین حال کاهش خطر شستشوی مواد مغذی می شود. همچنین بهره وری محصول افزایش  می یابد.

در مورد کودهای سه بیست بدانیم 

دوز مصرفی کوددهی در دوره های رشد مختلف بادام

مقدار کمی کود نیتروژن  در درختان بادام  باید در زمان تشکیل  50 درصد برگاستفاده شود که این زمان بهمن ماه تا اواسط فروردین ماه است . در این موقع مقدار زیادی از  نیتروژن  مورد استفاده برای گلدهی، تشکیل برگ و رشد اولیه مغزها در شاخه ها، تنه و ریشه ها  ذخیره می شود. 40 مورد نیاز نیتروژن درختان  بادام بین فصل بهار و پر شدن مغز  در اواسظ ماه اردیبهشت  و 45٪ در طول تابستان و مابقی پس ازرسیدن کامل مغزها مورد نیاز است. با توجه به اینکه حدود 80 درصد از کودهای نیتروژن  در میوه دهی  قبل بهمن ماه  اضافه می شود  بیشتر نیتروژن هم  باید بین ماه های بهمن و اردیبهشت ماه  مورد استفاده قرار  گیرد.

کوددهی ارگانیک در درختان بادام تولید مغز را افزایش می دهد.

در صورت استفاده از کود طبیعی در درخت بادام از کودهای معتبر و نانو استفاده کنید. لازم است مقدار  شش  لیتر کود طبیعی و نانو را با  150 لیتر آب مخلوط و سپس در هر هکتار استفاده کنید.  این مخلوط را مستقیماً روی برگ ها خصوصا  در زمان بیرون آمدن اولین  برگ (بعد از ریزش گلبرگ) و 10-14 روز بعد آن استفاده کنید. پس برداشت برداشت در اواخر تابستان  و  در طول رشد فعال درختان بادام را  با روی و بور  نیز می توانید کوددهی کنید.

توجه داشته باشید کودهای نانو و طبیعی شوک  جذب سریع دارند و عملکرد درختان بادام را افزایش خواهند داد.

 

اشتراک گذاری
روش قلمه زدن دیفن باخیا
مطالب مهم

روش رشد سریع دیفن باخیا

روش رشد سریع دیفن باخیا دیفن باخیا از گیاهان چند ساله گرمسیری با گونه های مختلفی است که معمولاً به عنوان گیاهان آپارتمانی رشد می

سولفات آمونیوم

سولفات آمونیوم آمونیوم سولفات یک نمک معدنی است که به عنوان کود شیمیایی در کشاورزی استفاده می‌شود. کود سولفات آمونیوم معمولاً حاوی 24 ٪ نیتروژن

کود کالمکس برای آلبالو

کود کالمکس برای آلبالو کود کالمکس به دارا بودن عناصر مغذی  برای  رشد درختان گیلاس ضروری می باشد. کود کالمکس به تقویت دیواره سلولی کمک

آموزشی

اسید هیومیک مخصوص برنج

اسید هیومیک مخصوص برنج همانطور که می دانید فقط دو نوع برند اسید هیومیک وجود دارد که مخصوص برنج می باشد،بهترین نوع آن اسید هیومیک