کود سه بیست مایع یکی از بهترین کودهایی است که می‌توانید از آن برای انواع گل و گیاهان آپارتمانی، مزارع کشاورزی و گل‌هایی که در باغچه کاشته می‌شوند، استفاده کنید. البته باید به خوبی با روش استفاده از کود سه بیست مایع آشنایی داشته باشید تا گیاهان تند دچار آسیب نشوند.

توجه داشته باشید کودهایی که به‌ صورت مایع تولید شده‌اند، به‌ راحتی در آب حل می‌شوند اما هیچ‌ وقت نباید آن‌ها را به‌ تنهایی مصرف کنید. زیرا به‌ طور معمول غلظت کودهای سه بیست بسیار بالا است و ممکن است به ریشه گیاه آسیب وارد کند. از این‌ رو لازم است هر بار با توجه به گیاه مورد نظرتان مقدار مناسبی از این کود را با مقداری آب حل کنید و سپس به برگ و ریشه گیاه آب‌پاشی کنید تا پس‌ از مدتی نتیجه مطلوب آن را مشاهده کنید.

درست است که استفاده کردن از این کود برای انواع گل و گیاهان مفید است اما طریقه و نحوه مصرف آن نیز نکته‌های بسیار خاصی دارد که هر کسی باید آن‌ها را در نظر بگیرد تا به تغذیه گیاهان خود کمک کند و موجب از دست رفتن آن‌ها نشود.

روش استفاده از کود سه بیست در  فصل بهار و تابستان

اگر می‌خواهید در یک زمان عالی و مناسب از کود سه بیست استفاده کنید، پیشنهاد می‌کنیم در فصل بهار و تابستان این کار را انجام دهید. زیرا در این فصل‌ها معمولاً گیاهان شروع به گل‌دهی و جوانه‌زنی می‌کنند و باید حتما آن‌ها را تقویت کنید تا شکوفه‌های ‌شان دچار ریزش نشوند.

از این‌ رو لازم است با توجه به نوع و وسعت گیاه‌تان هر 2 هفته 1 بار با استفاده از کود سه بیست مایع، یک محلول مناسب با غلظت کافی آماده کنید و گیاهان‌تان را با استفاده از آن تقویت کنید. توجه داشته باشید زیاده‌ روی در مصرف این کود می‌تواند ریشه گیاه را از بین ببرد، همچنین مصرف کم آن نیز ممکن است نتیجه‌ای عالی از خود نشان ندهد.

بیشتر بخوانید: کاشت زعفران در گلخانه

روش استفاده از کود سه بیست مایع در فصل پاییز و زمستان

همان‌ طور که می‌دانید گل و گیاهان در فصل پاییز و زمستان به خواب می‌روند و رشد چندان مناسبی ندارند. از این‌ رو بهتر است بدانید که مصرف کود سه بیست در پاییز و زمستان، چندان مفید نیست. پس بهتر است فاصله کود دهی‌ در این فصل‌ها را بیشتر کنید و هر 2 ماه 1 بار با تهیه کردن محلولی مناسب، گیاهان خود را تغذیه کنید.

میزان مصرف و روش استفاده از کود سه بیست مایع

پس از این که با روش استفاده از کود مایع آشنا شدید، بهتر است میزان مصرف آن را هم بدانید و به اندازه از آن استفاده کنید. البته به‌ طور معمول نمی‌توان قانون کلی را جهت میزان مصرف این کود در نظر گرفت زیرا میزان مصرف کود سه بیست به عوامل زیادی همچون؛ فصل کوددهی به گیاه، عمر گیاه، میزان رشد گیاه، مساحت فضا یا گلدان مورد نظر، وسعت و پراکندگی ساقه و برگ‌های گیاه، جنس خاک و… بستگی دارد.

به همین علت هم باید در میزان مصرف این کود به صورت خودسرانه تصمیم نگیرید و حتما به عوامل تعیین کننده آن، توجه داشته باشید تا به گل یا گیاه‌تان آسیبی وارد نشود. همچنین لازم است پیش از مصرف کود سه بیست، مطمئن شوید که گیاه و محصول مورد نظرتان در مقابل آن از خود حساسیتی نشان نمی‌دهد.

 

بیشتر بخوانید:‌ اسید هیومیک مایع چیست؟

 

مزایای استفاده از کود سه بیست

  • کود سه بیست به ریشه‌زایی گیاهان بسیار کمک می‌کند و باعث می‌شود گیاهان مورد نظرتان ریشه مقاوم‌تری داشته باشند.
  • از آن جایی‌ که در این کود فسفر به مقدار کافی وجود دارد، شکوفه‌های درخت و گل‌دهی گیاهان نیز افزایش می‌یابند و کمتر دچار ریزش می‌شوند.
  • از دیگر املاح و مواد مفیدی که در کود سه بیست وجود دارد، می‌توان پتاسیم را نام برد. در واقع پتاسیم موجود در این کود موجب می‌شود گل و گیاهان گل‌دهی سریع‌تری داشته باشند و میوه‌ها نیز زودتر رشد کند.
  • این کود مفید می‌تواند همه کمبودهای گیاه را به‌ طور کامل تأمین کند و سلامت و رشد گیاه را نیز تضمین نماید.
  • نیتروژن موجود در این کود کمک می‌کند کیفیت محصولات زراعی بسیار افزایش یابد و بذر و میوه‌هایی که تولید می‌شوند، باکیفیت‌تر باشند.
  • اگر خاک موردنظر تان شور است، می‌توانید با بهره گرفتن از کود مفید سه بیست در سریع‌ترین زمان ممکن شوری آن را برطرف نمایید و خاک خود را حاصلخیزتر کنید.

بیشتر بخوانید: کود npk طبیعی

سخن پایانی

همان طور که متوجه شدید؛ روش استفاده از کود سه بیست مایع بسیار ساده است و نیاز به‌ مهارت چندانی نیاز ندارد. از این‌ رو هر کسی می‌تواند به‌ راحتی از آن استفاده کند. درست است که خاک گیاهان به‌ طور معمول از مواد مغذی برخوردار هستند اما شما نیز باید برای رشد بهتر گل‌ها یا گیاهان مختلف تان از یک کود مغذی کمک بگیرید و تمام نیازهای خاک و گیاه را برطرف کنید.

در واقع با این کار، کمک می‌کنید گیاه مورد نظرتان هنگام رشد ضعیف نشود و از بین نرود. به‌ همین‌ علت بهتر است از کود مفید سه بیست به صورت صحیح و به میزان کافی بهره بگیرید زیرا در آن مواد و املاح مفیدی همچون ازت، فسفر، آهن، روی، پتاسیم و منیزیم وجود دارد که به شادابی و رشد بیشتر گیاهان کمک زیادی می‌کند.

جهت کسب اطلاعات بیشتر و خرید اسید هیومیک با کارشناسان ما در ایرانکود در ارتباط باشید

اشتراک گذاری
اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در email
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در print
گوگرد برای درخت سیب
مطالب مهم

گوگرد برای درخت سیب

به طور معمول درخت سیب علاوه‌بر نگهداری هایی مانند هرس و آبیاری، به کوددهی و تغذیه مناسب نیز احتیاج دارد. زیرا یکی از راه‌هایی که

کود جلبک دریایی برای زعفران
مطالب مهم

مزایای کود جلبک دریایی برای زعفران

کود جلبک دریایی برای زعفران می‌تواند موجب تولید محصولی سالم و با کیفیت شود. همان طور که می‌دانید محصولات کشاورزی برای رشد و بازدهی بالا