کود کلسیم مایع شوک برای گوجه فرنگی

کود کلسیم مایع شوک برای گوجه فرنگی

آخرین مقالات

کیفیت گوجه فرنگی به عناصر غذایی که از آن استفاده می کند بستگی دارد. این گیاه از محصولات گلخانه ای و زراعتی است. یکی از مواد مغذی که در ظاهر این محصول تاثیر بسزایی می گذارد، کلسیم است. کلسیم سبب می شود تا این گیاه به انواع بیماری‌‌‌ها دچار نشود و بتواند کیفیت خود را تا حد زیادی حفظ نماید. حتما تا به حال متوجه بخش انتهایی گوجه فرنگی شده اید که ممکن است با ظاهری سفت و سیاه پوشانده شده باشد . به این پدیده پوسیدگی گلگاه گوجه فرنگی گفته می شود. این کود سبب می شود تا از بازار پسندی این صیفی چهار فصل کاسته شود و برای باغداران ایجاد ضرر نماید. در این مقاله قصد داریم تا اطلاعات شما را درباره کود کلسیم برای گوجه فرنگی بالا ببریم. پس تا انتهای مقاله با ما همراه باشید.

بیشتر بخوانید: بهترین زمان استفاده از کود کامل

https://irankud.com/wp-content/uploads/2022/04/tomatoes-picture.jpg

 معرفی کود کلسیم مایع شوک برای گوجه فرنگی

کود کلسیم مایع شوک برای گوجه فرنگی دارای 27 درصد کلسیم همراه با ریز مغذی‌‌‌های گوناگون است و با بازدهی بالایی که دارد می توان از آن در تمام طول فصل رشد گوجه فرنگی بهره گرفت. برای پیشگیری از پوسیدگی گلگاه گوجه فرنگی لازم است تا دیواره سلولی در گیاه استحکام پیدا کند و مقاومت بوته در مقابل آفت‌‌‌ها و انواع و اقسام بیماری‌‌‌ها بالا رود. استفاده از کود کلسیم مایع شوک برای گوجه فرنگی سبب می شود تا از ترک خوردگی محصول و له شدن آن تا حد بسیار زیادی جلوگیری شود.

 این کود به آسانی و با قدرت زیاد می تواند جذب گیاه گوجه فرنگی شود و حتی بعد از ابلاتی گیاه به پوسیدگی گلگاه با روش محلول پاشی از پیشروی گلگاه گوجه فرنگی جلوگیری شود. کود کلسیم مایع شوک برای گونه فرنگی، تولید شده کشور آمریکا است که به علت داشتن میزان کافی از کلسیم در ساختمان خود از ظاهر شدن اختلالات بیولوژیکی در محصولات پیشگیری می کند.

اهمیت عنصر کلسیم در تغذیه کردن گیاه

 اگر میزان کلسیم کافی در خاک کشاورزی وجود نداشته باشد سبب می شود تا بستر خاک سفت شود و به علت نداشتن تهویه کافی در خاک، ریشه نتواند مواد غذایی لازم را به درون گیاه برساند. همچنین کمبود کلسیم در گیاه باعث می شود تا سبزینگی گیاه کم شود و گیاه پژمرده شود و در نهایت از بین برود. لازم است تا در زیر نقش کلسیم را در گیاه بررسی نماییم:

 • کلسیم سبب می شود تا دیواره سلولی گیاه تا حد زیادی مستحکم شود و از تولید بیش از اندازه هورمون اتیلن جلوگیری شود. در نهایت استفاده از این عنصر سبب می شود تا بازار پسندی در گیاه گوجه فرنگی بالا رود و کیفیت و سفتی بافت و ترد شدن محصول و عدم لهیدگی ایجاد گردد.
 • بالا رفتن تقسیمات سلولی و افزایش فعالیت سلول‌‌‌ها
 • مقاومت و قدرت بافت‌‌‌های گیاه گوجه فرنگی با وجود کلسیم در مقابل آفت‌‌‌های گیاهی و فاکتورهای بیماری زا بالا می رود.
 • به سبب مقاومت ایجاد شده توسط عنصر کلسیم در قسمت‌‌‌های گوناگونی از گیاه مثل ساقه، از خم شدن و شکسته شدن آن تا حد زیادی جلوگیری می شود.
 • عنصر کلسیم می تواند منجر به افزایش انبارداری شود و کیفیت بالا و پیشگیری از خراب شدن زودرس در این گیاه امکان پذیر می شود.
 • کلسیم در گیاه گوجه فرنگی سبب می شود تا بتواند در مقابل انواع استرس‌‌‌ها و تنش‌‌‌های بیرونی، مقاومت بسیار خوبی را از خود نشان بدهد. کلسیم به دلیل نقش مهمی که در باز و بسته کردن روزنه‌‌‌ها دارد می تواند در رشد گیاهان نقش بسیار مهمی را ایفا نماید.

کود کلسیم مایع شوک برای گوجه فرنگی

ضرورت بهره گیری از کود کلسیم مایع شوک برای گوجه فرنگی

 تا این جای مقاله در مورد نقش عنصر کلسیم در تغذیه گیاه گوجه فرنگی آگاه شدیم. اما چرا تاکید داریم تا از کود کلسیم  مایع شوک برای گوجه فرنگی استفاده شود.

 کلسیم از عنصرهای غیر متحرک در گیاهان است که به کمک آوندهای چوبی در صورت وجود شرایط ایده آل برای تعریق در روزنه‌‌‌ها قابل منتقل شدن است. زمانی که جریان آب در گیاه، کلسیم را به سمت بالا می کشاند در اختیار میوه قرار می دهد. ولی در شرایط بارش برف و باران و یا استرس‌‌‌های بیرونی مانند گرما و سرمای بیشتر از اندازه، روزنه‌‌‌ها بسته می شوند و امکان جذب کلسیم به وسیله میوه وجود نخواهد داشت. لذا گیاهانی مانند گوجه فرنگی با کمبود کلسیم روبرو می شوند.

 ولی خصوصیت عالی که کود کلسیم شوک مایع برای گوجه فرنگی دارد این است که در شرایط نا مطلوب نیز می تواند منجر به باز شدن روزنه‌‌‌ها و انقال کلسیم به گیاه شود.

بیشتر بخوانید: کاشت توت فرنگی

کود کلسیم مایع شوک برای گوجه فرنگی

خصوصیات کود کلسیم مایع شوک برای گوجه فرنگی

 • با روش محلول پاشی کود کلسیم مایع شوک، احتیاجات این گیاه به کلسیم تا حد بسیار زیادی مرتفع می شود و محصولات بسیار پر بار که دارای کیفیتی عالی باشند را به بار می آورد.
 • مواد تشکیل دهنده کود کلسیم مایع شوک برای گوجه فرنگی، علاوه بر دارا بودن 27 درصد از کلسیم درای مواد مغذی و آمینو اسید‌‌‌ها برای بهتر ساختن جذب و بالاترین نتیجه است.
 • کود کلسیم مایع شوک دارای خواص سوزانندگی نیست.
 • این کود بهترین تامین کننده عنصر کلسیم برای گیاه گوجه فرنگی است.
 • بالا رفتن جذب کلسیم در شرایط نا مطلوب توسط کود کلسیم مایع شوک حتمی است.
 • این کود دارای موادی است که بتوانند جذب عنصر کلسیم را آسان تر کنند.
 • این کود را می توان گزینه ای فوق العاده برای محلول پاشی و استفاده به صورت آبیاری دانست.
 • کم شدن مقدار اتیلن موجود در محصول و بالا رفتن مدت زمان نگهداری میوه در انبار با استفاده از این کود بالا می رود.
 • از ایجاد شدن لکه و پوسیدگی گلگاه در گوجه فرنگی با استفاده از کود کلسیم مایع شوک می توان جلوگیری کرد.
 • استفاده از این کود منجر به بالا رفتن پی اچ در خاک نمی شود و به آسانی از سطح برگ و خاک قابل بخار شدن نیست.
اشتراک گذاری
اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در email
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در print
خرید کود مایع گیاهان آپارتمانی
کود ارگانیک

خرید کود مایع گیاهان آپارتمانی شوک

خرید کود مایع گیاهان آپارتمانی شوک اگر عاشق گیاهان آپارتمانی هستید، دوست دارید گیاهان شما سرسبز باشند،  برای سالم نگه داشتن هر گیاه  به یک

بهترین کود جلبک دریایی
کود ارگانیک

کود جلبک دریایی

کود جلبک دریایی همونطور که می‌دانیم برای رشد و نمو گیاهان عوامل مختلفی نیاز است، یکی از این عوامل که تاثیر زیادی بر کیفیت و

خرید خرید کود فروت ست
کود ارگانیک

خرید کود فروت ست

خرید کود فروت ست (کود بهاره) برای گیاهان یکی از کودهای فوق العاده‌ای که تاثیر بسیار زیادی در افزایش تناژ محصول داشته کود فروت ست

قیمت خرید کود آهن
کود ارگانیک

قیمت کود آهن

قیمت کود آهن آمریکایی شوک کود آهن در برخی از حیاتی ترین عملکردهای گیاهان مصرف می شود، مانند: تولید کلروفیل و آنزیم  های تثبیت نیتروژن