برگ‌های زرد شده سانسوریا نتیجه کلروز هستند، شرایطی که در آن برگ‌ها کلروفیل کافی برای تولید رنگ سبز طبیعی خود را ندارند. برخی از برگ‌های زرد کاملاً طبیعی هستند، اما اگر آنها را در تعداد زیاد مشاهده کردید، می‌تواند نشانه‌ای از مشکل مراقبت از گیاه باشد. در اینجا چندین علت زرد شدن برگ سانسوریا و اقداماتی که در مورد هر کدام باید انجام دهید، آورده شده است، کافیست ادامه مطلب را دنبال کنید تا بتوانید اطلاعات بیشتری در این حوزه کسب کنید.

علت زرد شدن برگ سانسوریا

  1.  آب کافی دریافت نمی کند.

در اکثر مواقع، اگر برگ های گیاه شما زرد می شوند، نشانه آن است که در حال آبیاری زیاد آن هستید. گیاهان برای زنده ماندن به آب نیاز دارند و اگر به اندازه کافی آب دریافت نکنند، به سرعت پژمرده شده و خشک می شوند. از طرفی هم کمبود آب می تواند موجب زردشدن برگ های آنان شود. اینجاست که شناسایی راه های موثر برای مقابله با علت زرد شدن برگ سانسوریا اهمیت پیدا می کند.

بهترین کار برای گیاهی که در زیر آب است این است که مطمئن شوید که ریشه گیاه را در هر آبیاری کاملاً خیس می کنید، نه اینکه به دفعات بیشتر به آن آب بدهید. و به خاطر داشته باشید که شما هم نمی خواهید گیاه خود را غرق کنید، پس قبل از هر آبیاری آزمایش خاک را انجام دهید. انگشتان خود را به بالای خاک بچسبانید. اگر در لمس کاملاً خشک شدند، زمان آب دادن آن ها فرا رسیده است.

    2. آب زیادی می گیرد.

اگر گیاه شما بیش از حد آبیاری شود و زهکشی مناسبی نداشته باشد، ریشه ها شروع به غرق شدن می کنند که باعث زرد شدن و ریزش سریع برگ ها می شود. برگ‌های گیاهی که بیش از حد آبیاری شده است، نرم به نظر می‌رسند و ممکن است آویزان شوند. شما همچنین ممکن است پشه‌ یا قارچ را در خاک ببینید، زیرا آنها رطوبت اضافی را دوست دارند. پس سعی کنید تا حدامکان برای مقابله با علت زرد شدن برگ سانسوریا از آبیاری بیش از حد به گیاه خودداری کنید.

در بررسی‏ علت زرد شدن برگ سانسوریا آبیاری به موقع و مناسب بسیار مهم ‏است. اگر گیاه شما بیش از حد آبیاری شده است، فعلا آبیاری را قطع کنید و مطمئن شوید که گلدان شما دارای سوراخ زهکشی است. (اگر اینطور نیست، می‌خواهید خودتان یکی را سوراخ کنید .زهکشی مناسب کلید اصلی است، اگر برگ‌های زرد و لطیف همچنان رشد می‌کنند، وقت آن است که گیاه خود را از نظر پوسیدگی ریشه بررسی کنید. آن را از ظرف بیرون بیاورید و ریشه ها را احساس کنید. اگر آنها تیره باشند، نشان دهنده آن است که گیاه آسیب دیده است.

بیشتر بخوانید: اسید هیومیک برای سانسوریا

نشانه های دیگر در بررسی علت زرد شدن برگ سانسوریا

  1.  نور زیاد می شود.

در بررسی علت زرد شدن برگ سانسوریا یکی از موارد احتمالی نور خورشید است. نور شدید خورشید می تواند باعث تجزیه کلروفیل در برگ ها شود، به خصوص اگر گیاه شما شرایط سایه را ترجیح می دهد.برگ های سوخته ترد به نظر می رسند و همچنین می توانند دارای لکه های قهوه ای باشند.

اگر گیاه شما مستقیماً روی طاقچه است، آن را به داخل اتاق ببرید تا نور کمتری دریافت کند. این امر به ویژه در صورتی که پنجره‌های رو به جنوب یا غرب داشته باشید بسیار مهم است، زیرا نور بیشتری نسبت به پنجره‌های شمال و شرق دارند.

علت زرد شدن برگ سانسوریا

  1.  تغییرات دمایی ناگهانی را تجربه می کند.

هوای خشک، مرطوب، سرد یا گرم همگی می توانند در نحوه فتوسنتز و رشد گیاهان اختلال ایجاد کنند. گیاهان داخلی شما می‌توانند به تغییرات دما حساس باشند و قرار گرفتن طولانی‌مدت در معرض هوای سرد پنجره‌ها یا تهویه‌ی مطبوع می‌تواند استرس بیشتری ایجاد کند که ایجاد استرس یکی از موارد موثر در بررسی علت زرد شدن برگ سانسوریا است.اگر گیاه شما در معرض تغییرات سریع فشار یا دما باشد، احتمالاً برگ‌های آن شبیه به برگ‌های یک گیاه زیر آبی خواهد بود.

اگر به مشکل دما مشکوک هستید، گیاه خود را از دستگاه های تهویه مطبوع، پنجره های باز یا هر دری که به بیرون منتهی می شود، دور کنید. تمام تلاش خود را بکنید تا محیط آن را در دمای بین 65 تا 75 درجه و سطح رطوبت 40 تا 50 درصد نگه دارید .

بیشتر بخوانید: رشد سریع سانسوریا

سخن پایانی

گیاهان برای تشکیل کلروفیل به مواد مغذی خاصی در خاک مانند آهن و منگنز متکی هستند. بنابراین خاک فقیر از نظر مواد مغذی می تواند علت زرد شدن برگ سانسوریا شود. اگر زرد شدن برگ‌ها با تغییر شکل یا سایر ناهنجاری‌ها همراه باشد، معمولاً می‌توانید تشخیص دهید که آیا این یک مشکل مغذی است یا خیر. برخی از این موارد عبارتند از رشد آهسته یا از بین رفتن سریع برگ.

جهت کسب اطلاعات بیشتر و خرید اسید هیومیک با کارشناسان ما در ایرانکود در ارتباط باشید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *