گیاه شفلرا - کود مناسب شفلرا

کود مناسب شفلرا چه کودی است؟

آخرین مقالات

گل شفلرا

همان طور که می‌دانید؛ آن دسته از گل و گیاهانی که با محیط‌های خانه و آپارتمان، سازگار هستند را به عنوان گل‌های خانگی می‌شناسند و باید برای پرورش و رسیدگی به آن‌ها، یک‌سری اصول و موارد مهم را در نظر بگیرید. یکی از محبوب ترین و زیباترین گل‌های آپارتمانی؛ گل شفلرا است که در واقع از گیاهان بومی منطقه استرالیا به دست می‌آیند. این گل زیبا به شکل درختچه‌ای کوچک و دیدنی رشد می‌کند و همیشه سرسبز است. شفلرا انواع متنوعی و مختلفی دارد و می‌توانید آن‌ها را به راحتی برای خود؛ خریداری نمایید. این گل به طور کلی؛ برگ‌های سبز روشنی دارد که بسیار براق هستند و در بخش انتهایی آن‌ها، چند برگچه به چشم می‌خورد. شفلرا نیز مانند هر گل و گیاه دیگری؛ به کود نیاز دارد و باید برای آن از کود‌های مناسب استفاده کنید تا شاداب تر شوند. کود مناسب شفلرا را می‌شناسید؟

این گل بر خلاف دیگر گیاهان آپارتمانی است و اگر جوانه‌های انتهایی که بر روی آن وجود دارد را حذف کنید؛ خودش را به راحتی نشان می‌دهد. در واقع اتاق پذیرایی منزل مکان عالی برای رشد کردن این گل است زیرا ممکن است نور زیاد، به ان آسیب وارد کند. این گیاه جذاب؛ رشد بسیار آرامی دارد و در لیست گیاهان تک ساقه‌ای، جای گرفته است.

شفلرا علاوه بر کود، آب، خاک مناسب و نور متوسط، گاهی اوقات به هرس کردن نیز؛ احتیاج دارد. دقت کنید اگر جوانه‏هاى انتهایی شفلرا بریده شوند؛ ساقه‏هاى جانبی آن تحریک می‌شوند و خودشان را به اطراف، می‌کشند. شاید برای‌تان جالب باشد که شفلرا دارای میوه‌های نارنجی رنگ و ریزی است که به ندرت دیده می‌شوند و زیبایی این گل را دوچندان کرده‌اند.

گیاه شفلرا - کود مناسب شفلرا

تغذیه و کود دهی مناسب برای رشد شفلرا

بهتر است برای تغذیه و کود مناسب شفلرا از کودهای محلول در آب استفاده کنید و از مصرف کردن برخی کودهای محلول در آب جامد، بپرهیزید.‌ اکثر کودهای محلول در آب؛ برای گل‌های زینتی تهیه شده‌اند و باید با توجه به دستورالعمل ذکر شده بر روی جلدشان، به آن‌ها هفته‌ای 1 الی 2 بار کود بدهید. در اصل بهترین زمان برای کود دهی گیاه شفلرا؛ 1 ماه بعد از خرید و یا تعویض گلدان آن است. در این زمان بهتر است کود دهی به شفلرا را آغاز کنید و مرتبا این عمل را تکرار کنید تا گیاه، آسیبی نبیند. همچنین توصیه می‌شود؛ عمل کود دهی را بیشتر در فصل‌های بهار و تابستان انجام دهید تا شفلرا رشد بهتری داشته باشد.

تاثیر اسید هیومیک بر روی انواع گل و گیاه

برخی از مشکلات شفلرا و نحوه درمان آن‌ها

 • کاهش یافتن تعداد برگچه‌های برگ‌های جوان

توجه داشته باشید که این حالت؛ کاملا طبیعی است و جای هیچ گونه نگرانی وجود ندارد. معمولا زمانی که گیاه به مرحله بلوغ خود می‌رسد؛ تعداد برگچه‌های آن به عدد 7 تبدیل خواهد شد.

 • ریزش و زرد شدن برگ‌ها

اگر بیش از حد به این گل زینتی آب بدهید؛ پس از گذشت مدت کوتاهی با زرد شدن و ریزش برگ‌های آن، مواجه خواهید شد. از این رو توصیه می‌شود؛ حتماً به این نکته مهم توجه کنید و بین 2 آبیاری، از خشک بودن سطح خاک گیاه اطمینان حاصل نمایید و سپس آن را آبیاری کنید.

 • از دست رفتن رنگ گل

اگر نور کافی و متوسط به شفلرا نرسد؛ با رنگ پریدگی گل مواجه خواهید شد و برای رفع این مشکل به وجود آمده، باید آن را در مکانی روشن‌ تر که نور غیر مستقیم به آن میخورد، قرار دهید.

 • وجود داشتن حشرات سبز رنگ بر روی برگ شفلرا

برای از بین بردن حشرات روی این گیاه؛ باید هر هفته ان را سم پاشی کنید تا تمام حشرات از بین بروند و گیاه‌تان آسیب نبیند.

 • زیاد شدن فاصله بین برگ‌ها و انحراف ساقه‌ها

اگر به طور ناگهانی؛ فاصله بین برگ‌های شفلرا زیاد شد و ساقه‌های آن دچار انحراف شدند، یعنی هوا محل قرار گیری آن بسیار گرم است و از این رو باید آن را به محل خنک تری ببرید که سرشار از اکسیژن باشد.

 • نمایان شدن لکه‌های سفید رنگ روی برگ‌ها

وجود لکه‌های سفید رنگ بر روی برگ این گیاه؛ نشان دهنده وجود حشره آفت است و شما باید 2 هفته به صورت متوالی، با استفاده از سم‌ حشره کش مناسب این گیاه را سم‌پاشی کنید تا پس از چند روز، به نتیجه مطلوب برسید.

 • پژمرده شدن گیاه

در این صورت باید بدانید که گیاه به آب احتیاج دارد و بهتر است به مدت 15 دقیقه؛ گلدان آن را در یک ظرف پر از آب قرار دهید و چند روز به طور مرتب، ان را غبار پاشی کنید.

 • بستن تار عنکبوت در سطح زیرین گیاه

وجود تار عنکبوت بر روی قسمت‌های مختلف گل شفلرا؛ نشان دهنده این است که در زیر گیاه، کنه قرمز رشد کرده است و باید حتما از سم کنه کش گیاه و کود مناسب شفلرا استفاده کنید تا آفات از بین بروند و گیاه تقویت شود.

تاثیر اسید هیومیک بر گل ها

بهترین کود مناسب شفلرا

بهترین کود مناسب شفلرا معمولا کود‌های آهن هستند که فرمول‌های مختلفی دارند. این کودها باید از مواد و املاح ضروری مانند؛ ازت، پتاسیم، روی، فسفر، آهن، نیتروژن، کلسیم و… برخوردار باشند تا بتوانند تمام نیازهای غذایی گیاه را تأمین کنند.

گیاه شفلرا - کود مناسب شفلرا

نکات مهم در مورد استفاده از کود مناسب شفلرا

 • به طور معمول هر ماه برای دفع آفات و رشد بهتر، از کود مناسب شفلرا بهره ببرید.
 • سعی کنید تا حد ممکن عمل کود دهی به گل را با دقت و کیفیت بالا انجام دهید.
 • بهتر است از کودهای 2-1-3، 6-3-9 و 12-6-18 استفاده کنید.
 • محلول کود شفلرا باید بسیار رقیق باشد و بهتر است از کودهای جامد کمتر استفاده شود.
 • کود شفلرا را از فروشگاه‌های معتبر خریداری نمایید تا بهترین تأثیر را مشاهده کنید.

سخن پایانی

اگر شما جزو آن دسته از افرادی هستید که به پرورش گل و گیاهان زینتی علاقمند هستند؛ بهتر است سراغ گل‌های دیدنی و زیبای شفلرا بروید و از آن‌ها در محل کار و یا منزل ‌تان، استفاده کنید. البته همان طور که متوجه شدید؛ برای نگهداری صحیح از این گل باید نکات مهمی را در نظر بگیرید و با توجه به این موارد ذکر شده، به آن رسیدگی کنید تا طول عمر بیشتری داشته باشند. از این رو توصیه می‌شود حتما شرایط لازم برای رشد آن مانند؛ نور، دما، رطوبت، آب و کود مناسب شفلرا را مهیا کنید.

برای خرید اسید هیومیک و پلت مرغی با کارشناسان ما در ایرانکود تماس حاصل نمایید

اشتراک گذاری
اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در email
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در print
خرید کود مایع گیاهان آپارتمانی
کود ارگانیک

خرید کود مایع گیاهان آپارتمانی شوک

خرید کود مایع گیاهان آپارتمانی شوک اگر عاشق گیاهان آپارتمانی هستید، دوست دارید گیاهان شما سرسبز باشند،  برای سالم نگه داشتن هر گیاه  به یک

بهترین کود جلبک دریایی
کود ارگانیک

کود جلبک دریایی

کود جلبک دریایی همونطور که می‌دانیم برای رشد و نمو گیاهان عوامل مختلفی نیاز است، یکی از این عوامل که تاثیر زیادی بر کیفیت و

خرید خرید کود فروت ست
کود ارگانیک

خرید کود فروت ست

خرید کود فروت ست (کود بهاره) برای گیاهان یکی از کودهای فوق العاده‌ای که تاثیر بسیار زیادی در افزایش تناژ محصول داشته کود فروت ست

قیمت خرید کود آهن
کود ارگانیک

قیمت کود آهن

قیمت کود آهن آمریکایی شوک کود آهن در برخی از حیاتی ترین عملکردهای گیاهان مصرف می شود، مانند: تولید کلروفیل و آنزیم  های تثبیت نیتروژن