ایران کود

شماره تماس:

09151228827

خواص گوگردبرای گیاهان

خواص گوگرد برای گیاهان

گوگرد  موجب بهبود و بازدهی محصول می شود. گوگرد بدون بر جای گذاشتن هیچ گونه عوارضی بر روی درخت، می‌تواند بازدهی بالای میوه را در پی داشته باشد. گوگرد را می‌توان به اشکال مختلف به عنوان یک کود ارگانیگ و طبیعی برای مصارف کشاورزی مورد استفاده قرار داد که در این بین نوع مایع آن رایج‌ تر است.

بیشتر در مورد کود گوگرد بدانیم

کود گوگرد یکی از کودهای پرمصرف در صنعت کشاورزی به حساب می‌آید که به منظور حاصلخیزی و اصلاح خاک مورد استفاده قرار می‌گیرد. اگر به هر دلیلی خاک از نظر این عنصر فقیر باشد درخت به خوبی نمی‌تواند رشد کند. معمولا بیشترین کمبود در خاک‌ هایی مشاهده می‌شود که در معرض شستشو قرار دارند که در چنین شرایط بایستی به بستر، کود گوگرد استفاده نمود.

کود گوگرد دارای یکسری مواد مغذی برای درخت انار است که می‌تواند موجب رشد بهینه گردد. درخت انار این عنصر را به شکل سولفات جذب می‌کند. سولفات در شرایطی که خاک مرطوب باشد به راحتی شسته می‌شود از این رو کمبود گوگرد در خاک‌های شنی بسیار شایع است.

انواع کود گوگرد برای مصارف کشاورزی

  • سنگ گچ

این کود حدود 18 درصد از گوگرد و 22 درصد از کلسیم تشکیل شده است، که می توان از آن برای گیاهان  با دو عنصر گوگرد و کلسیم استفاده کرد، به ترتیب خاک حالت اسیدی پیدا می کند.

  • پودر گوگرد

از پودر گوگرد می‌توان به عنوان کودی مناسب برای خاک‌هایی که میزان PH بالایی دارند نیز استفاده نمود.

  • سولفات آمونیوم

سولفات آمونیوم را می‌توان برای خاک درختان میوه به کار برد، چرا که حاوی 24 درصد عنصر گوگرد است. این کود برای خاک‌هایی که میزان PH پایینی دارند، بسیار مناسب می­باشد، از این رو برای خاک‌های اسیدی توصیه نمی‌گردد.

  • کود گوگرد مایع

یکی از رایج‌ترین اشکال گوکرد برای گیاهان، کود گوگرد مایع است. این نوع از کودها، برای درخت میوه  بسیار مفید می‌باشد چرا که علاوه بر داشتن گوگرد، دارای یکسری ریز مغذی نیز هست که برای حاصلخیزی و در نتیجه رشد هر چه بهتر، بسیار موثر است.

خواص گوگرد

  مزایا و خواص گوگرد برای گیاهان 

  • افزایش بازدهی محصول

گوگرد بعد از فسفر، ازت و پتاسیم چهارمین عنصر مهم و ضروری برای درخت میوه به حساب می‌آید. این عنصر در ساخت پروتئین و اسیدهای آمینه دخالت دارد و هر گونه کمبود، بر روی کمیت و کیفیت محصول تولید شده به طور مستقیم تاثیر می‌گذارد. بدین ترتیب با استفاده از  گوگرد  میزان بازدهی محصول را بهبود می یابد.

  • اصلاح PH خاک

 اکثر خاک‌های کشور  قلیایی و آهکی می باشند و از لحاظ گوگرد فقیر هستند. به همین جهت استفاده از کودی که حاوی گوگرد باشد، خاک را اسیدی نموده و موجب جذب بهتر فسفر، ازت و سایر ریز مغذی‌ها می‌شود

  • کاهش مصرف سایر کودها

گوگرد موجب جذب عناصری همچون فسفر می‌گردد از این رو در مصرف کودهای فسفاته  صرفه جویی می شود. می‌آید.

افزایش ماندگاری میوه پس از برداشت، افزایش کیفیت به لحاظ رنگ و سایز، افزایش فعالیت میکرو ارگانیزم­های مفید خاک، ضدعفونی کردن تدریجی خاک، بهبود کیفی آب آبیاری و جلوگیری از گسترش قارچ از دیگر خواص گوگرد برای درخت انار به حساب می‌آید.

  • مکانیزم اثر گوگرد در خاک درخت انار

همان طور که اشاره نمودیم گوگرد از مزایا و خواص بی‌شماری برای درخت انار برخوردار است؛ اما بیشترین میزان گوگردی که در خاک وجود دارد به صورت مواد آلی است و این شکل از گوگرد برای گیاهان غیر قابل دسترس است. به همین جهت گوگرد به شکل سولفات درمی‌آید تا گیاه به راحتی بتواند از خواص و مزایای آن در جهت بهبود کمیت و کیفیت محصول استفاده کند.

کلام پایانی

در کنار کودهای مختلفی که برای درختان میوه  استفاده می‌شود،  گوگرد نه تنها برای درخت انار بلکه برای بسیاری از گیاهان به عنوان چهارمین عنصر ضروری به حساب می‌آید که در  متابولیسم، فتوسنتر و پروتئین سازی گیاه نقش اساسی دارد. بنابراین کمبود آن می‌تواند درخت میوه  را با مشکلات فراوان از نظر رشد و بازدهی رو به رو نماید.جهت کسب اطلاعات بیشتر و سفارش کودهای شوک با کارشناسان ما در ایرانکود در ارتباط باشید

پیمایش به بالا