دیفن باخیا   تا ارتفاع 72-84 اینچ (182-213 سانتی متر) با برگ های مستطیلی شکل رشد می کند، اگر گیاهان دیفن باخیا را در داخل خانه پرورش می دهید، احتمال دارد به دلیل رشد سریع نیاز به قلمه زنی داشته باشند.

زیرا رشد  بیش از حد این گیاه در گلدان رشد ریشه را به خطر می اندازد.

نحوه تکثیر گیاه دیفن باخیا

تکثیر دیفن باخیا را می توان به دو روش انجام داد : قلمه زدن ساقه و لایه برداری هوا.

قلمه زدن ساقه یک روش رایج  و نسبتاً مستقیم برای تولید مجدد گیاه است، از طرف دیگر روش لایه‌بندی هوا گیاه دیفن باخیا در یک محیط مرطوب و در حال رشد برای تسریع رشد ریشه قرار می دهد.

قلمه های ساقه گیاه  را می توان به دو روش تکثیر کرد: ریشه زایی در محیط گلدان و ریشه زایی  در آب،  بسته به سهولت و راحتی می توانید یکی از این روشها را  انتخاب کنید.

ریشه زایی در محیط گلدانی

قبل از بریدن ساقه ها، قیچی را استریل و تمیز کنید، این کار باعث می شود قلمه های تازه توسط باکتری یا پاتوژن آسیبی نبینند و نوک ساقه سریع‌تر ریشه می‌دهد،  بنابراین می‌توانید از قسمت پایه، میانی یا پایینی گیاه دیفن باخیا قلمه بگیرید.

حداقل ۳ تا ۴ اینچ از ساقه را ببرید، قلمه را در زیر نور غیر مستقیم خورشید و در یک محیط ریشه زا با کیفیت بالا بگذارید.

 سپس قلمه های دیفن باخیا را به صورت افقی در مخلوط خاک گلدان که شامل  نیمی ماسه و نیمی پیت ماس و مرطوب است، قرار دهید.  مخلوط گلدان را در مکانی گرم در دمای حدود (24 درجه سانتیگراد) و مرطوب نگه دارید تا رشد ریشه بهینه انجام شود.

همچنین می توانید قلمه گیاه را با یک ورقه پلاستیکی بپوشانید، هر زمان که خاک خشک شد گیاه را آبیاری کنید.

روش قلمه زدن دیفن باخیا

ریشه زایی گیاهان دیفن باخیا در آب

بخش های از  ساقه را  به طول 4-6 اینچ را ببرید و برگ ها را جدا کنید، قلمه های دیفن باخیا را داخل آب  قرار دهید. می توانید هر چند روز یکبار یا بیشتر آب را عوض کنید.

گلدان ها را در مکانی روشن و گرم اما دور از تابش مستقیم خورشید نگهداری کنید، پس از تشکیل ریشه های جدید در عرض چند هفته، هر قلمه را به یک گلدان 4 اینچی پر از مخلوط گلدانی با زهکشی خوب قرار دهید.

 روش لایه بندی هوا معمولاً برای تکثیر گیاهانی مثل دیفن باخیا که توسط قلمه تولید می شوند استفاده می شود. اگر برگ‌های گیاه ساقدار باشند یا رنگ خود را ازدست داده باشند،  روش لایه‌بندی هوا برای قلمه زنی  عالی است.

 در این روش تکثیر از ساقه های جوان  برای تولید ریشه ها و شاخه های سالم استفاده می شود، با این حال، لایه بندی می تواند کمی مشکل  باشد.

روش قلمه زدن دیفن باخیا

مراحل تکثیر با لایه بندی هوا :

1-ساقه های دارای جوانه برگ سالم را شناسایی کنید و یک شکاف بلند و رو به بالا  به طول حدود 2 اینچ روی ساقه ببرید.

2-یک خلال دندان کوچک یا یک شاخه باریک را در قسمت برش قلمه قرار دهید تا مطمئن شوید که قسمت شکاف با ساقه اصلی تماس پیدا نمی کند، سپس  قسمت بریده شده را در محیط ریشه زایی قرار  دهید.

یک مشت اسفاگنوم را در آب خیس کرده و با دست فشار دهید تا رطوبت اضافی آن گرفته شود، خزه یا اسفاگنوم  را روی قسمت بریده شده ساقه گیاه  دیفن باخیا قرار دهید و آن را با یک تکه نخ یا نوار پیوند ببندید.

بعد خزه را با استفاده از یک ورق پلی اتیلن بپوشانید، تا مطمئن شوید که بین ساقه و خزه هیچ حفره ای وجود ندارد، ساقه را با مقداری نوار پیوند محکم ببندید.

3-در عرض چند روز، ریشه ها  در قسمت بریده شده شروع به تکثیر می کنند و سریع از داخل خزه بیرون می آیند، زمانی  که رشد سریع انجام شد،  نوار پیوند را با دقت جدا کنید و با یک چاقوی تیز، شاخه تازه ریشه دار را از ساقه اصلی جدا کنید.

4-ساقه  های جدید را در گلدانی پر از مخلوط  خاک گلدانی با کیفیت  قرار دهید، در این مرحله  بهتر ساقه ریشه دار شده را با نوار پیوند بپوشانید تا از هدر رفتن رطوبت جلوگیری شود.

5-پس از اینکه ریشه ها  کاملا رشد کردند،  نوار پیوند را بردارید و گیاه دیفن باخیا را در مکانی روشن و با نور غیر مستقیم خورشید قرار دهید.

روش قلمه زدن دیفن باخیا

تکثیر دیفن باخیا با تقسیم شدن

گیاهان دیفن باخیا مانند آلوئه ورا در زمان بلوغ شاخه های زنده تولید می کنند، که برای تکثیر  می توان آنها را برداشت و در جای دیگری کاشت.

مراحل تکثیر دیفن باخیا با روش تقسیم شدن

ابتدا انشعابات را مشخص  و پایه گیاه را پیدا کنید، پایه را محکم نگه دارید سپس گلدان گیاه را روی آن قرار دهید، گیاه را  از گلدان بیرون بیاورید و خاک گلدان را با دست و یا با ضربه زدن به گلدان از ریشه جدا کنید.

سپس به آرامی شاخه هایی را که قبلاً ریشه  زایی شده اند را جدا کنید و با استفاده از قیچی هرس استریل شده و تمیز  ریشه ها را در دو طرف جایی که شاخه ها تولید می شوند، ببرید.

اگر شاخه دارای  یک گره ریشه دار باشد، مطمئن شوید که حداقل یک گره در دو طرف گیاه  جدید وجود دارد.

گیاه اصلی  و شاخه های جدید خود را در گلدان هایی بکارید که دارای خاک مرغوب   هستند.

نکات ایمنی برای تکثیر گیاهان دیفن باخیا

به  گیاهان دیفن باخیا دمبله نیز می گویند، چون برگ های آن حاوی یک شیره سمی و سفید شیری از اگزالات کلسیم هستند که می تواند به شدت پوست و گلو را تحریک کند.

سخن پایانی روش قلمه زدن دیفن باخیا

تقسیم ساقه های گیاه دیفن باخیا یک راه عالی برای گسترش و تکثیر گیاه یا تولید گیاهان جدید برای فروش یا استفاده در منازل است.

تا زمانی که ابزارهای  تکثیر گیاه را به درستی آماده کنید و از قلمه های گرفته  شده به خوبی  مراقبت کنید، برای تولید گیاهان جدید سالم و شکوفا مشکلی نخواهید داشت.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *