گوگرد مایع

گوگرد مایع

آخرین مقالات

گوگرد مایع چیست و چه تاثیری بر رشد گیاه دارد؟

گوگرد یکی از مهمترین عناصر برای گیاهان می باشد که زیاد  مورد توجه کشاورزان نیست، گوگرد در تولید پروتئین، کلروفیل و سایر ترکیبات مهم  گیاهی نقش دارد.

علائم کمبود آن مشابه علائم کمبود نیتروژن می باشد، زرد شدن از برگ های جوان شروع می شود و به برگ های مسن گسترش می یابد.

اهمیت تغذیه گوگرد در گیاهان

کمبود گوگرد در گیاهان با متابولیسم بالا از اهمیت بالایی برخوردار است ،  کشاورزان و کارشناسان کشاورزی باید در تغذیه معدنی به این موضوع توجه کنند.

 به عنوان مثال، گیاهان خانواده کلم مانند گل کلم، بادرنجبویه و تربچه و کلزا و همچنین خانواده پیاز شامل سیر، پیاز، تره فرنگی و … نسبت به سایر گیاهان به گوگرد بیشتری نیاز دارند.

بوی تند این گیاهان به دلیل وجود ترکیبات گوگردی است، این ترکیبات نقش محافظتی برای گیاه و نقش دارویی برای انسان دارند، به همین دلیل کمبود گوگرد باعث کاهش خواص تغذیه ای بسیاری از گیاهان به ویژه کلم تیره و پیاز می شود.

کود ۶۰ درصد پتاسیم برای موز

علائم کمبود در گیاهان

بخشی از گوگرد مورد نیاز گیاهان از طریق باران وارد زمین می شود،  در سال های اخیر به دلیل نگرانی های زیست محیطی، تولید گازهای سولفوریک کاهش یافته است.

منابع گوگرد در زمین های زراعی کم است و با آبیاری یا باران شسته می شود،  میکروب های خاک نیز آن را تجزیه کرده و گوگرد (سولفات) را به گاز (سولفید هیدروژن) تبدیل می کنند. بنابراین تغذیه گیاه با گوگرد باید در اولویت برنامه کود دهی  قرار گیرد.

کود برای درشت شدن خرما

دلایل کمبود گوگرد در مزرعه

خاک شنی با محتوای مواد  آلی و گوگرد کم

بارندگی زیاد در زمستان (شستشوی گوگرد)

اضافه کردن کودهای حیوانی و ارگانیک به زمین

بهترین کود برای افزایش تناژ گندم

 نقش گرمای هوا در کمبود گوگرد

کمبود گوگرد از برگ های جوان شروع می شود و کل  برگهای گیاه  بدون آثار سوختگی زرد می شود،  این کمبود با گرمای هوا بیشتر نمایان می شود.

نوع خاک، میزان ماده آلی خاک،   PH خاک، نوع گیاه و سابقه کشاورزی نقش بسزایی در میزان گوگرد خاک دارند.

متاسفانه کمبود گوگرد دیر خود را نشان می دهد و لذا اقدامات پیشگیرانه برای جلوگیری از این کمبود باید مورد توجه کشاورزان عزیز قرار گیرد.

آزمایش  خاک حداقل هر 3 سال یکبار از نظر میزان گوگرد محلول نیز باید انجام شود، استفاده از گوگرد مایع برای باغ ها و محصولات زراعی بهترین گزینه برای تنظیم PH خاک، جلوگیری از آفات و بیماری های قارچی، افزایش عملکرد و کیفیت محصول می باشد.

کاربرد از  گوگرد مایع به ویژه در کنار منابع کود نیتروژن در مراحل اولیه رشد گیاه باید در برنامه تغذیه زمین گنجانده شود. گوگرد ناکافی باعث کاهش عملکرد محصول 1-2 تن در هکتار می شود.

تاثیر اسید هیومیک بر گندم

اهمیت کود گوگرد مایع

کود گوگرد مایع  به دلیل خواص بالا  مشکل بسیاری از مواد مغذی را که هنوز جذب گیاه نشده اند حل می کند، در واقع یون ها و مواد غذایی موجود در خاک با استفاده از گوگرد جذب می شوند.

این موضوع  زمانی اهمیت زیادی دارد که  با وجود استفاده از گوگرد مایع نیازی به کودهای دیگر نیست،  به عنوان مثال گوگرد آهن خاک را حل می کند و کمبود آهن را برطرف می کند.

این عمل  در مورد سایر مواد مغذی مانند منیزیم، مس، روی و به ویژه فسفر صادق است. در واقع کشاورز با استفاده از گوگرد مایع در اکثر موارد نیازی به کود آهن، کود فسفر و کودهای میکرو نخواهد داشت.

گلسنگ ها موجودات زیست محیطی مفیدی هستند که توسط قارچ ها و جلبک ها ایجاد می شوند،  این موجودات در برخی مواقع روی تنه درخت رشد می کنند و باعث نابودی  تنه، ضعیف شدن و مرگ تدریجی آن می شوند.

 ترکیب گوگرد مایع با فرمول خاصی می تواند این گلسنگ ها را بدون آسیب رساندن به درخت از بین ببرد.

کاشت گندم

درمان بیماری های قارچی با گوگرد مایع

بیماری های گیاهی که توسط  باکتری ها، قارچ ها و ویروس ها ایجاد شوند، ترکیبات گوگردی می توانند نقش موثری در درمان و پیشگیری آنها  داشته باشند.

ویروس ها اغلب توسط حشرات منتقل می شوند اسپری گوگرد می تواند بسیاری از این آفات مکنده را از بین ببرد، همچنین بیماری هایی مانند کپک، زنگ، فوزاریوم، فیتوفتورا،پوسیدگی و لکه های برگ و بیماری های ریشه مانند نماتد را می توان با گوگرد مایع  کنترل کرد.

انواع بیماری مگس سفید که محصولات زراعی به ویژه گلخانه ها را تحت تاثیر قرار می دهد را می توان با گوگرد مایع درمان کرد،  حتی پس از آلوده شدن نیز می تواند آن را از بین ببرد.

استفاده از گوگرد مایع همراه با برخی از سموم، مصرف سم را کاهش می دهد، بنابراین گوگرد مایع گامی به سوی کشاورزی ارگانیک است.

بدون ترس از سوختن گیاه می توان از گوگرد مایع استفاده کرد، حتی برای پیشگیری از بیماری یا کمبود آن روی گیاه اسپری کنید.

گوگرد به دلیل بویی که دارد بسیاری از حشرات را از مزرعه دور می کند و اجازه ورود و تخم ریزی را نمی دهد، همچنین قارچ ها یا باکتری های باقی مانده روی گیاه را از بین می برد.

گوگرد دشمن قارچ هاست، اکثر بیماری های قارچی در خاک وجود دارند، اما بیماری هایی مانند زنگ یا کپک که بر اندام های تولید مثلی تأثیر می گذارند توسط گوگرد مایع از بین می روند.

در واقع با مه پاشی مایع هم کمبود گوگرد و سایر عناصر برطرف می شود و هم مزرعه در برابر آفات و بیماری ها بیمه می شود. البته این نمی تواند برای هر کود گوگردی صادق باشد. زیرا این قابلیت فقط در گوگرد مایع غیر اکسید شده  وجود دارد.

گوگرد موجود در آن  اکسید می شود و در صورت استفاده نادرست می تواند اثر سوختگی روی گیاه داشته باشد

کشاورزان و کارشناسان کشاورزی باید به نقش و اهمیت تغذیه گیاه با گوگرد کافی و در دسترس توجه ویژه ای داشته باشند، گوگرد مایع علاوه بر افزایش عملکرد محصول، باعث بهبود کیفیت غلات و میوه ها و همچنین افزایش ماندگاری آنها می شود.

 کاربرد گوگرد در مزرعه همچنین باعث حذف و کنترل آفات و بیماری ها از جمله حشرات، قارچ ها یا باکتری های بیماری زا می شود. لازم به ذکر است که استفاده از پودر گوگرد، گرانول یا اسید سولفوریک می تواند به گیاه آسیب رسانده و موجودات مفید خاک را از بین ببرد.

اشتراک گذاری
اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در email
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در print
خرید کود مایع گیاهان آپارتمانی
کود ارگانیک

خرید کود مایع گیاهان آپارتمانی شوک

خرید کود مایع گیاهان آپارتمانی شوک اگر عاشق گیاهان آپارتمانی هستید، دوست دارید گیاهان شما سرسبز باشند،  برای سالم نگه داشتن هر گیاه  به یک

بهترین کود جلبک دریایی
کود ارگانیک

کود جلبک دریایی

کود جلبک دریایی همونطور که می‌دانیم برای رشد و نمو گیاهان عوامل مختلفی نیاز است، یکی از این عوامل که تاثیر زیادی بر کیفیت و

خرید خرید کود فروت ست
کود ارگانیک

خرید کود فروت ست

خرید کود فروت ست (کود بهاره) برای گیاهان یکی از کودهای فوق العاده‌ای که تاثیر بسیار زیادی در افزایش تناژ محصول داشته کود فروت ست

قیمت خرید کود آهن
کود ارگانیک

قیمت کود آهن

قیمت کود آهن آمریکایی شوک کود آهن در برخی از حیاتی ترین عملکردهای گیاهان مصرف می شود، مانند: تولید کلروفیل و آنزیم  های تثبیت نیتروژن