در این مقاله می خواهیم به بررسی درخت پسته و ارتفاع درخت پسته بپردازیم. این درخت، بومی آسیای غربی و آسیای کوچک است و یک دوره طولانی رشدی قبل از بلوغ و میوه دهی بوده که در سن ۵ الی۶ سالگی محصول کمی تولید کرده و در ۱۰ الی۱۲ سالگی به باروری کامل خود می رسد.

درخت پسته، با گل نر و ماده بر روی درختان جداگانه است. در نتیجه، هر دو درختان نر و ماده برای تولید یک محصول نیاز است که گرده افشانی آنها را باد انجام می دهد. به طور معمول نسبت درخت نر به ماده یک نسبت ۱ به ۱۹ – ۲۴ است زیرا درخت برگریز بوده و باروری متناوبی دارد، به این معنی که محصول آن یک سال در میان بیشتر است.

درخت پسته و دمای مناسب برای آن

درخت پسته در آب و هوای نیمه بیابانی خشک با تابستان طولانی، خشک، گرم، رطوبت کم و زمستان های سرد اما نه بسیار سرد بهترین و بیشترین باروری را دارد. درجه حرارت در تابستان تقریبا ۳۸ درجه سانتی گراد بوده که موجب تولید مقدار بیشتری محصول با کیفیت می شود. درخت پسته را نباید در ارتفاع بالای ۱۳۷۰ متر کاشت زیرا درجه حرارت در تابستان کم بوده در نتیجه مغز پسته تشکیل نمی شود.

ارتفاع درخت پسته
ارتفاع درخت پسته

پسته در مناطق با باد بهاری زیاد اما خفیف برای گرده افشانی مناسب است. بعد از ریختن برگ درختان، درخت پسته لازم به خواب زمستانی در حدود ۶ هفته با دمای بین منفی ۹ تا ۷ درجه سانتی گراد دارد. دقت کنید که سرمای طولانی مدت منفی ۱۲ درجه سانتی گراد به درخت پسته آسیب رسانده و آن را از بین می برد.

بیشتر بخوانید: تاثیر کود ۱۰xشوک بر پالونیا

خاک مناسب برای درخت پسته

پیش از این که ارتفاع درخت پسته را مورد بررسی قرار دهیم باید بگوییم که خاک درخت پسته اگر در یک محدوده pH ۷.۱-۷.۸ نگهداری شود می تواند هر ساله باروری خوبی داشته باشد. این درخت از یک محیط قلیایی لذت می برد. همچنین درخت پسته در واقع با کمی تغییر در pH مقاوم بوده و می تواند در شرایط بالاتر بودن قلیایی آن را نیز تحمل کند. درخت پسته توانایی توعه ریشه های عمیق برای تحمل خود در سطوح مختلف PH را دارد.

در یک باغ ایده آل، بیشتر فضای خاک با تاج درختان پوشانده شده است. بهترین حالت برای درخت پسته خاک مرطوب است چراکه آب می تواند به آسانی از طریق فرورفتگی های خاک به ریشه های عمیق نفوذ کند. یونهای هیدروژن، ساکن در خاک، سطح pH را منعکس کرده و با عبور آب از مواد مغذی در تعامل هستند. حرکت آب سالم در سراسر خاک باعث می شود تا ریشه درخت پسته پیشروی کند و مواد مغذی مورد نیاز را از آب در حالی که تعادل pH را حفظ کرده به خود جذب کند. بالا بودن سطح pH در دسترس بودن مواد مغذی را برای ریشه ها کاهش می دهد، که می تواند موجب کوتاه قدی و سرخشکیدگی درختان پسته شود.

ارتفاع درخت پستهارتفاع درخت پسته چقدر است؟

ارتفاع درخت پسته در سن کامل باردهی و طول عمر زیاد به 10 متر هم می رسد. این درخت در طبیعت به صورت وحشی و خودرو وجود دارد. این درخت به نام بنه هم معروف است. بنه به خاطر خواص با ارزشی که دارد با نام مروارید سیاه هم در بین مردم شناخته می شود. درخت بنه یا همان پسته وحشی از درختان بسیار پر سود با باروری بالا به شمار می رود که در بیشتر مناطق کشور رشد می کند. میوه گرد و کروی مانندی مثل پسته دارد که کمی کوچکتر از آن است و برای رشد در مناطق کم آب مناسب بوده و ارزش تجاری بالایی دارد. این نوع پسته استفاده های مختلف غذایی، آرایشی و بهداشتی و … دارد و از نظر نوع منابع و ویتامین های موجود بسیار غنی و در نوع خود فوق العاده است. ارتفاع درخت پسته به انواع متنوعی که دارد متغیر بوده و تقریبا بین 3 تا 10 متر است.

ارتفاع درخت پسته

کلام آخر

درخت پسته جزو درختان با ثمره بالا و با ارزش با تراز تجاری بالا است که جزو میوه های پر خاصیت و خوشمزه به شمار می رود. صادرات درخت پسته جزو بیشترین محصولاتی است که صادر می شود. این میوه خواص دارویی و درمانی زیادی داشته و در بیشتر مناطق رشد و برای احداث باغ پسته مناسب است. همان طور که گفته شد درخت پسته 6 تا 8 سال بعد از کاشت بذر شروع به باروری می کند در نتیجه برای استفاده از صرفه اقتصادی آن باید مدت زمانی را صبر پیشه کنید.

بیشتر بخوانید: تاثیر کود کامل ۱۰xشوک بر گردو

این درخت دارای ارقام زودرس، متوسط رس و دیررسی است که بر اساس شرایط اقلیمی هر منطقه می توانید هر کدام از ارقام آن را بکارید. اگر می‌خواهید با سرمایه کم شروع به احداث یک باغ درخت پسته کنید، تاسیس یک باغ کوچک ایده‌ی خوبی است. شما می‌توانید کم کم فعالیت خود را توسعه دهید زیرا همان طور که گفته شد صادرات پسته سود بالایی دارد و می‌تواند شما را ثروتمند کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *