زمان مصرف گوگرد در کشاورزی

زمان مصرف گوگرد در کشاورزی

آخرین مقالات

استفاده از کود گوگرد در کشاورزی اهمیت بسیار زیادی دارد و کشاورزان نباید آن را نادیده بگیرند. گوگرد می‌تواند ساختار خاک را به بهترین شکل ممکن اصلاح کند و تمام ناخالصی‌های موجود در آن را هم از بین ببرد. اما زمان مصرف گوگرد در کشاورزی خیلی مهم است و اگر به آن توجه نکنید، کود مورد نظر تاثیر مثبتی بر روی محصولات کشاورزی به‌ جای نمی‌گذارد.

از این‌ رو کشاورزان باید اول از هر چیزی با میزان و نحوه استفاده صحیح از کود گوگرد آشنایی داشته باشند و سپس از آن بهره بگیرند. گوگرد جزء مهم‌ ترین عناصری است که اغلب گیاهان به آن نیاز دارند. کود گوگرد سرشار از فسفر، منیزیم، آهن، روی، پتاسیم و بور است و خاصیت‌های زیادی دارد. بنابر این به راحتی با کمک آن می‌توانید تمام نیازهای تغذیه‌ای خاک و محصول مورد نظرتان را تامین نمایید.

بهتر است بدانید که باکتری‌های تجزیه‌ کننده گوگرد در دمای زیر 12 درجه سانتی‌ گراد دیگر فعالیت نمی‌کنند. به همین علت توصیه می‌کنیم در اواخر فصل زمستان از این کود مفید بهره بگیرید. از آن جایی‌ که این کود مزایای فوق‌ العاده زیادی دارد، شما می‌توانید آن را به همراه دیگر کودهای حیوانی و آلی مصرف کنید و نگران به وجود آمدن هیچ‌ گونه مشکلی هم نباشید.

استفاده کردن از کود گوگرد به‌ طور معمول در فصل زمستان بهتر است انجام شود، اما می‌توانید در اوایل فصل بهار نیز از این کود بهره بگیرید. هنگامی‌ که کود گوگرد را در فصل زمستان مصرف کردید، دقت داشته باشید که نباید آن را در عمق زیاد دفن کنید زیرا ممکن است برای ریشه مضر باشد و باعث از بین رفتن گیاه شود.

میزان مصرف کود گوگرد در کشاورزی

علاوه بر زمان مصرف گوگرد در کشاورزی، باید به میزان مصرف آن هم توجه داشته باشید. به طور معمول خاک‌هایی که دارای بافت رسی هستند، به میزان گوگرد بیشتری نیاز دارند و باید از کود بیشتری برای تغذیه کردن آن‌ها بهره بگیرید. کشاورزانی که می‌خواهند محصولات عالی و سالم‌تری برداشت کنند، حدود 1 سال قبل از کشت محصولات باید با استفاده از این کود، خاک زمین را تغذیه کنند. به همین علت بهتر است پیش‌ از کشت محصولات کشاورزی، حتما خاک را با کمک این کود مفید حاصلخیز نمایید.

در میزان مصرف این کود نیز به‌ هیچ‌ عنوان زیاده‌روی نکنید زیرا ممکن است به ریشه و دیگر قسمت‌های گیاه آسیب جدی وارد شود. همچنین بهتر است بدانید که هر چقدر میزان پی اچ خاک بالاتر باشد، باید از کود بیشتری بهره بگیرید. برای اصلاح کردن خاک قبل‌ از کشت محصول، در هر هکتار از 100 الی 200 کیلو کود گوگرد بهره بگیرید.

بیشتر بخوانید: هواکشت

طریقه مصرف کود گوگرد در کشاورزی

بهترین روشی که می‌توانید از آن برای مصرف کود گوگرد بهره بگیرید، روش آبیاری است. زیرا در این‌ روش، کود بهتر جذب ریشه گیاه می‌شود و اثرگذاری عالی و کامل‌تری نیز خواهد داشت. در صورتی‌ که از نوع‌های دیگر کود گوگرد بهره گرفتید، بهتر است بعد از انجام عمل کوددهی، حتما کار آبیاری را انجام دهید تا کود بتواند خیلی راحت‌تر جذب ریشه گیاه شود. البته نباید در میزان مصرف آب زیاده‌ روی کنید زیرا با این کار به گیاهان‌تان آسیب جدی وارد می‌شود و ممکن است دیگر محصولات سالم و با کیفیتی برداشت نکنید.

زمان مصرف گوگرد در کشاورزی

معرفی انواع کود گوگرد

 • گوگرد مایع

در این کود، درصد کمی گوگرد وجود دارد و می‌توانید از آن با خیال راحت برای تغذیه کردن محصولات کشاورزی خود استفاده کنید. البته باید دقت داشته باشید این نوع کود برای اصلاح کردن ساختمان خاک خیلی مفید نیست زیرا مصرف زیاد آن می‌تواند به ساختمان خاک آسیب جدی وارد کند.

اما شما می‌توانید از کود گوگرد مایع جهت از بین بردن آفات و بیماری‌های رایج در بین محصولات کشاورزی بهره بگیرید و در نتیجه محصولات باکیفیت‌تری تولید نمایید. دقت داشته باشید که این کار باید با توجه به زمان مصرف گوگرد در کشاورزی انجام شود، در غیر این صورت ممکن نتیجه مطلوبی را مشاهده نکنید.

 • گوگرد معدنی

یکی دیگر از انواع کود گوگرد، کودهای معدنی هستند که به‌ صورت مستقیم از معدن استخراج می‌شوند و سپس به همان صورت باید مورد استفاده قرار بگیرند. دقت داشته باشید که در این نوع کود، عناصر سمی همچون آلومینیوم به کار رفته است و به‌ همین علت هم کشاورزان نباید خیلی سراغ آن بروند. زیرا ترکیبات به‌ کار رفته در این کود بعد از مدتی ممکن است برای خاک، محیط زیست، محصولات و سلامت انسان‌ها مضر باشد.

 • گوگرد پالایشگاهی

گوگرد پالایشگاهی نیز یکی دیگر از انواع کودهای گوگرد است که در مصارف گوناگونی از آن بهره می‌گیرند اما خیلی مناسب کشاورزی نیستند و نباید از آن در کشاورزی خیلی استفاده کرد.

 • گوگرد پودری

گوگرد پودری در پالایشگاه بعد از تولید، بسته ‌بندی می‌شوند و می‌توانید آن را خیلی راحت از بازار برای مصارف کشاورزی تهیه نمایید. شما می‌توانید از این نوع کود به‌ راحتی در کشاورزی استفاده کنید زیرا دارای خلوص بالایی است و عوارض زیادی هم برای کشاورزی ندارند. کود گوگرد پودری را می‌توانید جهت کنترل کردن بیماری‌ها و از بین بردن و آفات نیز به کار ببرید.

 • گوگرد پاستیلی

گوگرد پاستیلی نیز از لحاظ ساختاری تفاوت خیلی زیادی با گوگرد پودری ندارد، اما استفاده کردن آن بسیار راحت‌تر است. بنابراین می‌توانید با خیال راحت از این کود مفید بهره بگیرید.

 • گوگرد گرانوله

کود گوگرد گرانوله به‌ صورت پالایشگاهی تولید می‌شود و در آن‌ هیچ‌ گونه مواد سمی و خطرناکی وجود ندارد. بنابر این می‌توانید هر زمانی که خواستید، آن را برای خود تهیه کنید و دیگر نگران آسیب‌ رسیدن به گیاه و محیط‌ زیست نیز نباشید.

بیشتر بخوانید: انواع کود گوگرد

نکات مهم برای مصرف کود گوگرد در کشاورزی

 • زمان مصرف گوگرد در کشاورزی با توجه به برخی عوامل و شرایط، مختلف است. بنابر این توصیه می‌کنیم پیش‌ از بهره گرفتن از این کود، حتما عوامل و شرایط محیطی خود را مورد بررسی قرار دهید.
 • دقت داشته باشید؛ کودی که از آن بهره می‌گیرید باید از غلظت کافی برخوردار باشد زیرا اگر غلظت آن بالا باشد، ممکن است ریشه گیاه بسوزد و دیگر محصولی هم برداشت نکنید.
 • عمل کوددهی را به یک دوره کوتاه محدود نکنید و سعی کنید با در نظر گرفتن برنامه‌ ریزی عالی، در فواصل مختلف این کار را انجام دهید.
 • به طور معمول هنگامی‌ که گیاهان با استفاده از گوگرد به صورت صحیح تغذیه می‌شود، شادابی زیادی دارند اما و اگر از آن به‌ طور اصولی بهره نگیرید ممکن است گیاه سلامت خود را هم از دست بدهد.
 • اگر زمانی متوجه شدید که گیاه و محصولات‌تان مورد حمله آفات، حشرات و بیماری‌های رایج قرار گرفته‌اند، خیلی سریع سراغ کود گوگرد بروید و با استفاده از آن تمام قسمت‌های گیاه را سم‌پاشی کنید. این کار باید تا زمانی که آن‌ها از بین می‌روند ادامه داشته باشد و نباید آن را متوقف کنید.
 • کود پودری گوگرد را می‌توانید با خاک مخولوط نمایید، یا این که آن را در آب حل کنید و سپس به قسمت‌های مختلف گیاه اسپری کنید. همچنین می‌توانید آن را به خاک اضافه کنید تا جذب ریشه گیاه شود و سپس مواد مغذی از آن طریق به محصولات برسد.

سخن پایانی

در واقع کشاورزان باید به خوبی با زمان مصرف گوگرد در کشاورزی آشنایی داشته باشند تا بتوانند از به وجود آمدن برخی آسیب‌های احتمالی، جلوگیری کنند و محصولات سالم‌تر، باکیفیت‌تر و بیشتری هم برداشت نمایند. بنابر این پیشنهاد می‌کنیم به صورت خودسرانه یا بدون آگاهی، از این کود استفاده نکنید و حتما از یک شخص باتجربه مشورت بگیرید.

جهت کسب اطلاعات بیشتر و خرید اسید هیومیک با کارشناسان ما در ایرانکود در ارتباط باشید

اشتراک گذاری
اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در email
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در print
خرید کود مایع گیاهان آپارتمانی
کود ارگانیک

خرید کود مایع گیاهان آپارتمانی شوک

خرید کود مایع گیاهان آپارتمانی شوک اگر عاشق گیاهان آپارتمانی هستید، دوست دارید گیاهان شما سرسبز باشند،  برای سالم نگه داشتن هر گیاه  به یک

بهترین کود جلبک دریایی
کود ارگانیک

کود جلبک دریایی

کود جلبک دریایی همونطور که می‌دانیم برای رشد و نمو گیاهان عوامل مختلفی نیاز است، یکی از این عوامل که تاثیر زیادی بر کیفیت و

خرید خرید کود فروت ست
کود ارگانیک

خرید کود فروت ست

خرید کود فروت ست (کود بهاره) برای گیاهان یکی از کودهای فوق العاده‌ای که تاثیر بسیار زیادی در افزایش تناژ محصول داشته کود فروت ست

قیمت خرید کود آهن
کود ارگانیک

قیمت کود آهن

قیمت کود آهن آمریکایی شوک کود آهن در برخی از حیاتی ترین عملکردهای گیاهان مصرف می شود، مانند: تولید کلروفیل و آنزیم  های تثبیت نیتروژن