در این مقاله می‌خواهیم در مورد عمر درخت پسته و عوامل موثر در طول عمر این درخت صحبت کنیم. پیش از آن می خواهیم یک معرفی کوتاه در مورد درخت پسته داشته باشیم. پس با ما در ادامه این مقاله همراه باشید.

عمر درخت پسته

درخت پسته با قد و قامت کوچک متعلق به آسیای مرکزی و خاورمیانه است و اصالت آن از کشور ایران و افغانستان گرفته شده است. درخت پسته برگ‌های به طول حداکثر ۲۰ سانتی متری دارد و ریشه قوی در خاک داشته و می تواند تا عمق زیادی ریشه های خود را گسترش دهد. میوه‌های این درخت معمولاً به رنگ کرم با مغزی به رنگ سبز روشن دیده می شود و درون پوسته ای به رنگ قرمز و قهوه‌ای قرار دارد.

عمر درخت پسته

زمانی که میوه ‌های این درخت می رسد پوسته آن شکافته شده و کمی باز می شود. همچنین در مورد عمر این درخت باید بدانید که درخت پسته می تواند عمر طولانی داشته باشد و از هفت سالگی محصول خوبی را تولید کند. انواع درخت پسته در بیست سالگی خود بالا ترین میزان باروری را داشته و به طور کلی در یک دوره دو ساله حدود ۵۰ کیلوگرم محصول تولید می کند.

بیشتر بخوانید: بهترین فاصله‌ کاشت درخت پسته

درخت پسته چقدر عمر می کند؟

عمر درخت پسته به عوامل مختلفی بستگی دارد و به طور کلی اگر به شکل اصولی از این درخت نگهداری شود طول عمر بیشتری خواهد داشت. همچنین عمر این درخت اهمیت زیادی دارد زیرا به باغدار این امکان را می‌دهد که برای سالیان سال از محصولات درخت پسته خود استفاده کند. به طور کلی درخت پسته جزو درخت های مقاوم و منحصر به فرد است که طول عمر بالایی دارد. البته این نکته را هم باید در نظر بگیرید که درخت پسته انواع مختلفی دارد و هر یک از این انواع طول عمر متفاوتی هم خواهند داشت اما در شرایط استاندارد و کلی درخت پسته صد سال عمر می کند که این میزان از عمر در شرایط ایده آل تر می تواند به ۳۰۰ سال هم برسد. تقریباً تا ۱۰ سال زمان نیاز است که درخت پسته به باروری مناسب خود برسد اما اوج تولید آن همان طور که گفته شد بین ۱۵ تا ۲۰ سال به طول می ‌انجامد.

عوامل موثر بر طول عمر درخت پسته

همان طور که گفته شد عوامل و فاکتور های زیادی روی طول عمر انواع درخت پسته تاثیر گذار است بنابراین در ادامه مطلب می خواهیم تمام این عوامل را به طور کامل بررسی کنیم.

از عوامل بسیار تاثیر گذار روی طول عمر این درخت وضعیت آب و هوای منطقه ای است که شما درختان را در آنجا کاشته اید. کاشت درخت پسته در یک اقلیم مناسب موجب می‌شود تا این درخت در برابر عوامل مختلفی آسیب پذیر نباشد و بدون مشکل محصول مورد نظر خود را تولید کند. در نتیجه انتخاب این محل باید با توجه به شرایط آب و هوایی مثل میزان بارندگی، بارش تگرگ و وزش باد و طوفان انجام بگیرد.

عمر درخت پسته

ارتفاع از سطح دریا در زمان کاشت درخت پسته روی طول عمر آن تاثیر گذار است. تمامی درختان باید از یک ارتفاع مشخص از سطح دریا کاشته شوند تا به رشد حداقلی خود برسند و باروری خوبی داشته باشند که این ارتفاع برای درخت پسته ۹۰۰ تا ۲۰۰۰ متر برآورد شده است. همچنین این عامل روی میزان رطوبت هوا هم تاثیر می گذارد و نهال های پسته اگر در این ارتفاع مناسب کاشته شوند طول عمر بیشتر و محصول دهی باکیفیت‌تری خواهند داشت.

پیش از انجام هر اقدامی برای کاشت این درخت و تاثیرگذاری عوامل مختلف روی عمر درخت پسته باید فاکتورهای مختلفی در مورد خاک محل کاشت آن مورد مطالعه قرار بگیرد. مناسب ترین خاک برای پرورش و کاشت درخت پسته از نظر عمق خاک های عمیق با بافت یکدست و با حداقل لایه بندی هستند. این نوع خاک نفوذ پذیری خوب داشته و نگهداری آب و مواد غذایی برای تهویه مناسب ریشه های گیاه دارد. به طور کلی درختان پسته خاک هایی که عمیق باشند و بافت سبکی داشته باشند را دوست دارند.

درخت پسته پیش از اینکه به سن بلوغ برسد باید هفته ای یک بار آبیاری آن به طور کامل انجام شود تا رشد خوبی داشته باشد. بعد از اینکه به سن بلوغ رسید نیاز به آب آن کاهش پیدا کرده و محدود به ۱۰ روز یکبار می شود. اگر بتوانید میزان آب این درخت را به خوبی فراهم کنید علاوه بر اینکه به افزایش طول آن کمک می شود، می توانید محصولات باکیفیتی را از آن برداشت کنید.

یکی دیگر از عوامل تاثیر گذار و مهم روی طول عمر درخت پسته نحوه کاشت آن است. این درخت باید به شکلی کاشته شود که در آینده هیچ مشکلی به آن آسیب نرساند. برای کاشت نهال آن در ابتدا باید یک زمین کشاورزی با خاک حاصلخیز پیدا کرد و بعد از آن نهال ها را با فاصله مناسب از هم کاشت. بهترین فاصله ی مناسب برای نهال پسته، چهار متر در چهار متر است که این فاصله استاندارد بین درخت ها به عملیات فتوسنتز و نور رسانی بهتر درخت کمک کرده و طول عمر آن را افزایش می دهد.

عمر درخت پسته

تامین نیازهای درخت پسته

درخت پسته مانند دیگر درختان فقط به آبیاری نیاز ندارد بلکه باید بسیاری از نیازهای اساسی آن توسط باغدار آن تامین شود. از جمله نیازهای اساسی می توان به سمپاشی به موقع، کود دهی به موقع و مرغوب و هرس به موقع درخت اشاره کرد که تمامی این موارد بر روی طول عمر این درخت تاثیر گذار است.

بیشتر بخوانید: تاثیر فروت ست بر روی درخت کیوی

کلام آخر

طول عمر درخت پسته و میزان باروری آن نشان دهنده کارآمد بودن آن است و به شما سود خوبی از محصولاتش می دهد. این درخت نیاز به نگهداری زیادی دارد و اگر بتوانید نیازهای آن را به خوبی رفع کنید به افزایش طول عمر آن کمک کرده و می‌توانید برای مدت زیادی از مسوه های آن استفاده کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *