نگهداری گیاه ژربرا دیزی

نگهداری گیاه ژربرا دیزی

آخرین مقالات

نگهداری گیاه ژربرا دیزی موضوع مقاله امروز است. افرادی که علاقه دارند تا این گیاه را پرورش دهند لازم است تا پیرامون این گیاه اطلاعاتی به دست آورند. با رعایت این نکات می توانید با خیال راحت این گیاه بسیار زیبا را درخانه خود پرورش دهید و از داشتن آن نهایت لذت را ببرید. ژربرا دیزی به دلیلاین که برای نخستین بار در کشور آفریقای جنوبی کشف شد یک گیاه گرمسیری است و به سرمای هوا حساسیت نشان می دهد. به طوری که در مناطق گرمسیری نمی توانید تا چند سال متمادی شاهد رشد این گیاه باشید. ولی در نظر داشته باشید که در نواحی سرد و خنک می توانید تا یک سال این گیاه را به راحتی نگه دارید به طوری که به خوبی رشد کند و گل بدهد.

 این گیاه رنگارنگ است و می تواند گل‌های کرمی، نارنجی، صورتی ، قرمز و زرد بدهد. نام دیگر این گیاه گل آرا است. بعد از کاشت این گیاه در باغچه یا گلدان می توانید شاهد رشد دسته گل‌های زیبا باشید.

خصوصیات ظاهری ژربرا دیزی

 قرار گیری گل‌های رنگارنگ گیاه ژربرا به گونه ای است که گلبرگ‌های هر گل در دو بخش قرار می گیرد به طوری که کع گلبرگ‌های پایینی و بالایی دارد. همچنین در نظر داشته باشید که این گیاه دارای ساقه زبر و پرزدار است. این گیاه دارای برگ‌های سبز و لوزی مانند است که از روی ساقه‌ها به رشد خود ادامه می دهند. ظاهر برگ کاغذی ژربرا طوری است که دارای حواشی موج مانند است و یک گیاه کاشت شده در گلدان می تواند دارای چند ساقه با چند گل باشد.

نگهداری گیاه ژربرا دیزی

گل دادن ژربرا دیزی این گیاه به علت زیبایی برای دکوراسیون تالار ، منزل ، محل کار و غیره استفاده می شود. گل دادن این گیاه به نحوی است که می تواند تحت نور کافی به اندازه کامل بارور شود طوری که چنانچه دارای باغچه پر از نوری باشید می توانید همه فصول سال شکوفه‌های این گیاه را مشاهده نمایید. ژربرا در گل دادن توانایی خاص و بی نظیری دارد به گونه ای که در اواخر بهار تا پایان پاییز می تواند گل بدهد. از هر بوته این گل می تواند 10 تا 15 شاخه گل چید. همچنین می توانید گلدهی این گیاه را در آغاز زمستان ببینید.

بیشتر بخوانید: بیماری‌‌های قارچی زعفران

 گیاه ژربرا ازگیاهان معروف در خانه است که از کشور آفریقای جنوبی آمده است. گل‌های گیاه مذکور در رنگ‌های متنوعی وجود دارند و به رنگ روشن هستند. این گیاهان بسیار جذاب هستند و طیف وسیعی از رنگ‌ها را در بر می گیرند. این رنگ‌ها نارنجی، زرد و قرمز هستند.

نگهداری گیاه ژربرا دیزی

چگونگی مراقبت و نگهداری گیاه ژربرا دیزی

 این گیاه سال‌های زیادی که میهمان بسیاری از مردم در آپارتمان‌ها است. این گیاه بسیار محبوب است و نگهداری از آن بسیار ساده و راحت است و اصلا پیچیدگی ندارد د ودشوار نیست. بنابراین هر فردی به راحتی می تواند به نگهداری گیاه ژربرا دیزی بپردازد. این گیاه قیمت ارزانی دارد. از شرایط نگهداری گیاه ژربرا می توان موارد زیر را در نظر گرفت:

  • نور خورشید

 تابش آفتاب از علاقه‌های گیاه ژربرا است که قرار گرفتن این گیاه ئذ مدت زمان 16 ساعت در محیط-های روشن که به اندازه کافی دارای نور کافی باشد برای رشد آن بی نظیر است. تابش آفتاب باید به گل دهی این گیاه منجر شود و حتی عمر شاخه‌های بریده در این گیاه را بالا ببرد. ولی قرار گرفتن در شرایط نور کم باعث می شود تا استحکام ساقه کم شود و نازکی و دراز شدن آن را به دنبال داشته باشد. بنابراین لازم است تا گلدان را در معرض نور آفتاب قرار دهید. این نور باید به طور غیر مستقیم و کافی به گیاه بتابد تا بتوانیم شاهد رشد خوب و سلامت گیاه باشیم.

نگهداری گیاه ژربرا دیزی

  • آبیاری

 برای آبیاری این گیاه لازم است تا دقت کافی را داشته باشید. به خصوص در فصول گرم سال لازم است تا به طور منظم این گیاه را آب بدهیدو مرطوب بودن خاک گیاه بسیار لازم است. ولی در فصول سرد سال میزان آبیاری کم می شود به طوری که نشانه‌های کمی آب گلدان در فصل زمستان باعث خم شدن گیاه می شود که با آبیاری رفع می شود.

 از نکات مهم دیگری که لازم است تا به آن توجه کنید این است که نباید در ابیاری این گیاه زیاده روی کنید. چون خاک سنگین می تواند صدمه زیادی به ریشه این گیاه بزند. بنابراین لازم است تا زمانی که سطح خاک خشک می شود دوباره کار ابیاری را به انجام رسانید و 15 دقیق بعد از آبیاری لازم است تا آب‌هایی که از گلدان خارج شده است را خالی نمایید تا ریشه گیاه دچار بیماری‌های قارچی نشود.

بیشتر بخوانید: مبارزه با آفات زعفران

 سخن آخر

 در این مقاله سعی کردیم تا حدودی درباره نگهداری گیاه ژربرا دیزی در آپارتمان توضیح دهیم. لازم است تا افراد به این نکات برای نکهداری این گیاه دقت لازم را داشته باشند. آبیاری منظم و نور کافی از شرایط اساسی برای پرورش این گیاه زیبا است. در صورتی که به موارد گفته شده دقت نداشته باشید گیاه شما پژمرده خواهد شد. بنابراین لازم است برای حفظ طرائات آن حتما به نکات گفته شده دقت نمایید.

اشتراک گذاری
مطالب مهم

کود فسفر 90 درصد بمب

کود فسفر 90 درصد بمب فسفر یک ماده مغذی ضروری در گیاه است که برای تولید بهینه محصول مورد نیاز می باشد. کمبود فسفر را

مطالب مهم

کود پتاس 90 درصد بمب

کود پتاس 90 درصد بمب پتاس یکی از مواد مغذی که برای رشد گیاه ضروری است. مانند نیتروژن و فسفر یک عنصر درشت مغذی است

آموزشی

کود فسفیت پتاسیم بمب

کود فسفیت پتاسیم بمب کود فسفیت پتاسیم بمب از جمله کودهای ارگانیک و طبیعی برند بمب است که مانند سایر کودهای آن خاصیت فوق العاده

مطالب مهم

کود 10-52-10 بمب

کود 10-52-10 بمب کود 10-52-10 بمب یک کود کاملا محلول در آب که به طور گسترده در محصولات  کشاورزی و باغبانی استفاده می شود. با