پیوند انگور در اسفند

پیوند انگور در اسفند

آخرین مقالات

پیوند انگور در اسفند : از انگورهای یکساله می توان در زمستان به خصوص اسفند ماه  قلمه هایی بریده و در شروع فصل رشد برای تکثیر گیاهان جدید استفاده کرد.

برداشت قلمه های انگور در زمستان

معمولا قلمه های بریده شده علاوه  بر رشد یک رقم جدید، میزان تولید را نیز افزایش می دهند.

در زمان  رشد ارقام  کمیاب توصیه می شود چند تا قلمه را برداشت کنید تا در صورت بیماری یا یخ زدگی درخت انگور،  بدون انگور نمانید.

چوبوکی در پاییز، پس از ریزش برگ ها معمولا در اوایل نوامبر تهیه می شود. بهترین زمان برای برداشت قبل یخبندان اول زمستان  در نظر گرفته می شود.

 در این زمان بیشترین مقدار مواد مغذی در تاک ذخیره می شود، قلمه های این نوع درخت انگور مقاوم تر خواهد بود.

روش  انتخاب قلمه ها

 برای اینکه ساقه انگور زمستان را به خوبی تحمل کند و تا شروع بهار زنده بماند باید به درستی انتخاب و آماده شود. انتخاب تاک مناسب برای پیوند مهم است و باید دارای ویژگی های ازجمله سالم بودن، بدون لکه روی پوست، فاقد آسیب مکانیکی، صاف و بدون انحنا که هنگام خم شدن ترک نخورد باشد.

برای برش قلمه ها از قیچی تمیز، تیز استفاده شود، چون ابزارهای بلانت الیاف گیاهی قلمه ها را خرد می کنند. بهتر است تاک هایی که در سمت آفتاب رشد می کنند انتخاب شود.

کود کالمکس برای انگور

نحوه برش قلمه ها از درخت انگور   و پیوند انگور در اسفند

چندین قاعده برای برش ساقه انگور  وجود دارد:

شاخه ای که برای پیوند انتخاب می شود بهتر است 6-5 جوانه داشته باشد تا در بهار بتوانید شاخه ها را برای  قلمه زنی برش دهید. ساقه ها نباید نازک تر از 0.5 سانتی متر و ضخیم تر از 1 سانتی متر باشد.

طول قلمه ها باید  از 50 تا 70 سانتی متر از پایین شاخه و 3 سانتی متر زیر میانگره برش داده شود، برش بالایی باید3-2سانتی متر بالاتر از روی میانگره زده شود.  فاصله بالای میانگره بالایی را  باید  برای پیوندسال آینده نگه دارید.

قبل از تخمگذار پاتوژن ها برای برداشت  قلمه زمستانه اقدام کنید، بهتر  شفت ها ضد عفونی شوند، زیرا ممکن است باکتری ها و عوامل بیماری زا روی شاخه ها وجود داشته باشد. ضد عفونی باید  بلافاصله پس از پیوند انجام شود.

برای تهیه محلول ضدعفونی می توانید 5 گرم سولفات مس را  در 200 میلی لیتر آب کنید و محلول  را در یک بطری اسپری ریخته وساقه ها به وفور اسپری کنید.

اگر قصد خرید قلمه های انگور را دارید  بهترین زمان در بهار و درست قبل از کاشت است. نهال های انگور به دو دسته پیوندی یا خود ریشه دار طبقه بندی می شوند.

نهال های پیوند شده محل پیوند را به وضوح نشان می دهند. گیاهان پیوندی بازده بیشتری دارند و تحت حمله شته فیلوکسرا قرار نمی گیرند.

اگر بر روی یک تنه صاف انگور، محل پیوند به شکل یک رویش قابل مشاهده نباشد، این نشانه یک نهال خود ریشه است که  بازده کمتری دارد، اما در یخبندان های شدید ریشه یخ نمی زند.

کود 10 52 10 برای درخت انگور

شرایط بهینه برای نگهداری قلمه های درخت انگور

  قلمه ها باید در مکان های تاریک در دمای 5-1 درجه سانتی گراد نگهداری شوند. در دمای پایین تر، جوانه ها  می میرند و با افزایش دما، شروع به متورم شدن می کنند.

برای جلوگیری از کم آبی گیاهان، سعی کنید رطوبت 90 درصد را حفظ کنید و تهویه خوب برای جلوگیری از ظهور پوسیدگی و کپک داشته باشند.

از مکان های تاریک برای نگهداری قلمه ها زیرزمین است که  دمای پایین و رطوبت بالا درآن  به ذخیره سازی با کیفیت بالا قلمه های برداشت شده  کمک می کند.در زیرزمین به صورت دوره ای تهویه صورت می گیرد تا رطوبت بیش از حد از بین برود.

قلمه های انگور به طور مرتب بررسی کنید تا در صورت مشاهده شاخه های دارای لکه های کپک و پوسیده،  آنها را جدا کنید و با محلول سولفات مس ضدعفونی کنید.

یکی دیگر از مکان های نگهداری قلمه های انگور  داخل یخچال می باشد،  این روش در صورتی مناسب است که تعداد قلمه ها  کم و طول آنها از 45-50 سانتی متر تجاوز نکند.

ساقه ها باید  در یک پارچه مرطوب و ضدعفونی شده سولفات مس پیچیده شده و در یک کیسه پلاستیکی قرار دهید، سپس  در محفظه سبزیجات یخچال جایی که دما در آن 6-2 درجه سانتی گراد است، قرار دهید.

همچنین می توانید قلمه های انگور را در بالکن منزل داخل جعبه های چوبی نگهداری کنید،  یک لایه ماسه مرطوب در پایین جعبه ها بریزید، سپس قلمه ها را  به صورت لایه متناوب در جعبه قرار دهید.

آخرین لایه مجدا  ماسه بریزید وجعبه ها را با فویل بپوشانید. زمانی  که دمای هوا به طور قابل توجهی کاهش یافت، جعبه ها را با پتو بپوشانید.

بیشتر بخوانید: کاشت درخت انجیر

کود مناسب برای درخت انگور

اشتباهات رایج در ذخیره سازی قلمه های انگور

برای نگهداری باکیفیت قلمه های، از  توصیه های متخصص استفاده کنید.

شاخه های بریده شده را برای مدت طولانی در هوا نگه ندارید.

این کار منجر  به از دست دادن رطوبت می شود، حتی یک خشک شدن جزئی شانس جوانه زدن بیشتر نهال را کاهش می دهد.

 بلافاصله پس از برداشت، قلمه ها را ذخیره کنید، نگهداری قلمه ها بدون دسترسی به هوا امکان پذیر نیست.

اگر قلمه‌ها در کیسه‌ها نگهداری می‌شوند، به‌طور دوره‌ای تهویه ‌شوند. بدون دسترسی به هوای تازه در شرایط رطوبت بالا، کپک و پوسیدگی روی ساقه ایجاد می شود.

تغییرات دمایی حتما باید در نگهداری قلمه ها  مدنظر باشد در غیر این صورت، قلمه ها ممکن است منجمد و ضعیف شوند، همچنی برای کاشت در سال  آینده  زنده نخواهند ماند.

قبل از کاشت، از یک شاخه 2-1 قلمه بردارید و برای جوانه زدن آنها را در آب قرار دهید،  بعد از 5-3 روز جوانه ها شروع به رشد می کنند .

در پایان پیوند انگور در اسفند

 مناسب بودن مکان کاشت از جمله  شرایط نگهداری و انتخاب شاخه ها ، انطباق قلمه ها با تمام پارامترهای دما و رطوبت مدنظر باشد.

آنچه مهم است کیفیت قلمه های برداشت شده برای زمستان و برداشت آنها قبل از ذخیره سازی است.

در طول ماه زمستان به خصوص اسفند ، مراقبت  مداوم قلمه ها، حذف به موقع قلمه های در حال رشد مهم است.

اشتراک گذاری
اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در email
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در print
خرید کود مایع گیاهان آپارتمانی
کود ارگانیک

خرید کود مایع گیاهان آپارتمانی شوک

خرید کود مایع گیاهان آپارتمانی شوک اگر عاشق گیاهان آپارتمانی هستید، دوست دارید گیاهان شما سرسبز باشند،  برای سالم نگه داشتن هر گیاه  به یک

بهترین کود جلبک دریایی
کود ارگانیک

کود جلبک دریایی

کود جلبک دریایی همونطور که می‌دانیم برای رشد و نمو گیاهان عوامل مختلفی نیاز است، یکی از این عوامل که تاثیر زیادی بر کیفیت و

خرید خرید کود فروت ست
کود ارگانیک

خرید کود فروت ست

خرید کود فروت ست (کود بهاره) برای گیاهان یکی از کودهای فوق العاده‌ای که تاثیر بسیار زیادی در افزایش تناژ محصول داشته کود فروت ست

قیمت خرید کود آهن
کود ارگانیک

قیمت کود آهن

قیمت کود آهن آمریکایی شوک کود آهن در برخی از حیاتی ترین عملکردهای گیاهان مصرف می شود، مانند: تولید کلروفیل و آنزیم  های تثبیت نیتروژن