گوجه‌ فرنگی یکی از گیاهانی است که در همه فصل‌های سال مورد استفاده قرار می‌گیرد و جزو سبزیجات ثابت در هر سفره‌ای است. در صورتی‌ که شما قصد کاشت و پرورش گوجه‌ فرنگی را دارید، ضروری است که تمامی اصول مربوط به کاشت و پرورش این محصول را به‌خوبی رعایت کنید تا بتوانید موجب تولید محصولی با کیفیت شوید. شما برای افزایش میزان تولید و افزایش درجه کیفی گوجه‌ فرنگی تولید شده باید از بهترین کود برای رشد گوجه فرنگی استفاده کنید.

امروز بسیاری از بوته‌های گوجه‌ فرنگی دچار مشکل عدم رشد کافی هستند و برای افزایش رشد خود به نوعی محرک رشد برای گوجه‌ فرنگی نیاز دارند و برای کشاورزان لازم است که کمبودهای غذایی و عناصر ضروری که برای رشد گوجه‌ فرنگی مورد نیاز هستند را به‌خوبی بشناسند و با تأمین آن‌ها برای گوجه‌ فرنگی بتوانند به رشد بیشتر این گیاه کمک فراوانی را کنند.

تامین مواد مغذی ضروری برای گیاه گوجه‌ فرنگی از زمان جوانه زنی تا هنگام برداشت محصول برای افزایش رشد و کیفیت این محصول بسیار ضروری است. کوددهی درست و اصولی در مرحله پرورش گیاه گوجه‌ فرنگی موجب تولید نشاهای قوی و بسیار مقاوم می‌شود. از آنجایی‌که واریته های گیاه گوجه‌ فرنگی گلخانه‌ای از میزان تولید بالایی برخوردار هستند، می‌توانند که عناصر و مواد غذایی موجود در خاک را به‌سرعت تجزیه و مصرف نمایند و کمبودهای غذایی ضروری مورد نیاز گوجه‌ فرنگی را از طریق استفاده از کودهای شیمیایی جبران کنند.

کشاورزان باید در هنگام انتخاب و خرید کود برای گیاه گوجه‌ فرنگی به عواملی همچون جنس خاک مورد استفاده، نیاز نهال گوجه‌ فرنگی، مراحل رشد گیاه و همین‌طور خاکی مورد استفاده توجه داشته باشند. کشاورزان باید بدانند که خرید یک نوع کود گوجه‌ فرنگی برای استفاده در تمامی مزارع گوجه‌ فرنگی اصلا درست و مناسب نیست و استفاده بهترین کود برای رشد گوجه فرنگی موجب افزایش محصول می‌شود و گوجه فرنگی برای کامل کردن مراحل رشد خود به انواع گوناگونی از کودها نیاز دارد.

بیشتر بخوانید: کود گوجه و خیار

عناصر اصلی ضروری و مورد نیاز برای رشد گوجه فرنگی

کشاورزان باید برای افزایش رشد و پرورش گوجه‌ فرنگی از کودهای مغذی و تقویت‌کننده برای این محصول استفاده کنند. بهترین کود برای رشد گوجه‌ فرنگی کودی است که شامل عناصر ضروری همچون فسفر ، پتاسیم، منیزیم، کلسیم، بور و روی باشد. در ادامه‌ی مقاله نقش هر یک از این عناصر را برای افزایش رشد گوجه‌ فرنگی برایتان بیان می‌کنیم.

فسفر: فسفر ازجمله عناصری است که برای انجام فرآیند فتوسنتز ضروری است و به تبدیل انرژی خورشیدی به روغن، این نشاسته و قند در گیاهان کمک فراوانی می‌کند. فسفر موجب افزایش رشد گیاه می‌شود و به رشد بهتر ریشه‌ها و داشتن گل‌هایی سالم کمک به‌سزایی را می‌کند.

پتاسیم: پتاسیم نیز به فتوسنتز بهتر در گیاه کمک می‌کند و موجب افزایش کیفیت گیاه گوجه‌ فرنگی و افزایش مقاومت گیاه در برابر انواع تنش‌های محیطی و بیماری‌ها می‌شود.

کلسیم: کلسیم موجب ایجاد سلول‌های گیاهی سالم می‌شود و می‌تواند گیاهانی قوی را ایجاد کند. کلسیم موجب حفظ تعادل PH در گیاه می‌شود و در گیاهی مانند گوجه‌ فرنگی از ریزش انتهای گوجه فرنگی جلوگیری می‌کند.

منیزیم: کلسیم و منیزیم در تمامی حالات با یکدیگر ترکیب می‌شوند، چون آن‌ها دارای اثرات هم‌افزایی هستند و به‌صورت هم‌زمان با یکدیگر کار می‌کنند. منیزیم برای عملکرد بهتر فتوسنتز و آنزیم‌های گیاهی لازم برای رشد گیاه مورد نیاز است.

بور: وجود عنصر بور در گیاهان کمک فراوانی را به آن‌ها می‌کند تا بتوانند از مواد مغذی به‌درستی استفاده کنند و برای رشد میوه‌ها و دانه‌ها ضروری است.

روی: عنصر روی در گیاهان کمک فراوانی را به آن‌ها می‌کند تا بتوانند قند و کربوهیدرات را به وجود بیاورد و آنزیم‌های ضروری برای رشد گیاه را نیز تامین کنند.

بهترین کود برای رشد گوجه فرنگی

فوائد استفاده از کود پتاس برای افزایش رشد گوجه فرنگی

همان‌طور که پیش‌تر گفتیم پتاسیم از جمله عناصر ضروری و مورد نیاز گیاه گوجه‌ فرنگی است که وجود آن برای تغذیه بهتر و افزایش رشد گوجه‌ فرنگی لازم است. کود پتاس بهترین کود برای رشد گوجه فرنگی است؛ چون گوجه‌ فرنگی‌هایی که در هنگام رسیدن دچار کمبود عنصر پتاسیم هستند، بیشتر میوه‌های نیمه سبز را دارند که رسیدن آن‌ها بسیار طولانی است و بسیاری از آن‌ها نیز هرگز نمی‌رسند.

کشاورزان برای رشد و پرورش محصولی مانند گوجه‌ فرنگی، باید عناصر ضروری گیاه را به‌خوبی شناسایی کنند و در هنگام بروز اولین علامت از کمبود پتاسیم، بتوانند این گیاهان را بارور کنند. وجود پتاسیم در خاک بر ظاهر میوه، طعم میوه و روند بلوغ گوجه‌ فرنگی تأثیرات بسیاری را دارد. استفاده از کود پتاس برای گیاه گوجه‌ فرنگی مزایای زیادی را دارد که در زیر به آن‌ها اشاره می‌کنیم.

کود پتاس موجب می‌شود که نهال گوجه‌ فرنگی خیلی راحت بتواند در زمین ریشه بزند

کود پتاس گیاه گوجه‌ فرنگی را در مقابل حرارت شدید بسیار مقاوم می‌کند

کود پتاس مقاومت گیاه گوجه‌ فرنگی را در برابر بیماری‌های مختلف بسیار افزایش می‌دهد

استفاده از کود پتاس موجب افزایش فرآیند متابولیسم در گیاه می‌شود و موجب افزایش سرعت رشد و رسیدن گیاه گوجه‌ فرنگی نیز می‌شود.

بیشتر بخوانید: تاثیر پلت مرغی بر گوجه فرنگی

اهمیت استفاده از بهترین کود برای رشد گوجه‌ فرنگی

هر گیاهی یک سری نیازهای غذایی خاص خود را دارد و کشاورزان برای افزایش میزان رشد محصولات خود باید از کمبودهای غذایی و همین‌طور میزان عناصر ضروری موجود در گیاه اطلاع یابند که بتوانند بر اساس این اطلاعات بهترین کود برای رشد گوجه‌ فرنگی را به‌درستی انتخاب کنند.

انجام درست و کاربردی فرایند کوددهی بر روی تمامی مراحل رشد گوجه‌ فرنگی تاثیر فراوانی را دارد، برای نمونه در صورتی‌ که کشاورزان از خاکی که کمبود فسفر را دارد، برای کشت گیاه گوجه‌ فرنگی استفاده کنند، بر روی فرایند گل‌دهی و ریشه زایی گوجه‌ فرنگی اثرات مخربی را می‌گذارد و در صورتی‌که این کود دارای عنصر ازت بیش‌از مقدار لازم باشد، بر روی رشد رویشی  گوجه فرنگی اثر می‌گذارد و موجب می‌شود که گیاه گوجه فرنگی دیرتر به مرحله گل‌دهی برسد و نباید انتظار افزایش رشد از این محصول را داشت.

همین‌طور اگر که در هنگام میوه دهی از مقادیر زیادی عنصر ازت استفاده شود، موجب رشد گیاه گوجه‌ فرنگی فقط از نظر اندازه می‌شد ولی موجب از بین رفتن طعم و مزه این محصول می‌شود و باعث می‌شود که گوجه‌فرنگی بی‌مزه باشد

استفاده کردن از بهترین کود برای رشد گوجه ‌فرنگی برای کشاورزان بسیار ضروری است به‌ویژه بعد از نشاء کاری بوته‌های گوجه ‌فرنگی چون استفاده از این کود در این مرحله موجب می‌شود که بوته‌های گوجه‌ فرنگی قوی شوند؛ چون‌که ضعیف بودن بوته‌های گوجه ‌فرنگی موجب می‌شود که این گیاهان دچار فرایند خواب آلودگی شوند و همچنین گیاهانی که بوته آن‌ها ضعیف است در معرض حمله آفات و عوامل بیماری‌زا قرار خواهند گرفت؛ چرا که این گیاهان قدرت کمتری را در مقایسه با سایر بوته‌ها خواهند داشت و این عامل موجب می‌شود که گیاهان ضعیف زودتر از بین برود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *