کود با کیفیت

کود دامی و پلیت مرغی

آخرین مقالات

بهترین پلیت مرغی

کود دامی مانند کود مرغ و کود گاو از قرن ها قبل به عنوان کود برای کشاورزی استفاده می شده است همانند بهترین پلیت مرغی.

این می تواند ساختار خاک (تجمع) را بهبود بخشد به طوری که خاک مواد مغذی و آب بیشتری را در خود نگه می دارد و بنابراین حاصلخیز تر می شود.

کود حیوانی یا دامی، ماده آلی است که به عنوان کود آلی در کشاورزی استفاده می شود. بیشتر کودها شامل مدفوع حیوانات است. منابع دیگر شامل کمپوست و کود سبز است. بهترین پلیت مرغی با افزودن ماده آلی و مواد مغذی مانند نیتروژن که توسط باکتریها ،قارچها و سایر ارگانیسم های موجود در خاک ،در حاصلخیزی خاک نقش دارند.

انواع کود

در قرن بیست و یکم سه نوع اصلی کودهای مورد استفاده در مدیریت خاک وجود دارد :

کود دامی یا حیوانی

بیشتر کود حیوانی یا دامی از مدفوع حیوانات مختلف تشکیل شده است. برای تولید این کود از بستر های متفاوتی برای جذب مدفوع و ادرار حیوانی استفاده میشود ولی متداولترین نوع آن بستر حاوی مواد گیاهی اغلب نی و یا بستری فشرده تر و متراکم تر مثل سنگلوخ میباشد. کود حیوانی از حیوانات مختلف دارای خصوصیات مختلفی است و در صورت استفاده بعنوان کود به میزان متفاوتی از کاربرد نیاز دارد. به عنوان مثال اسب ، گاو ، خوک ، گوسفند ، مرغ ، بوقلمون ، خرگوش از پرنده های دریایی و خفاش ها همه دارای خواص مختلفی هستند. به عنوان مثال ، کود گوسفند نیتروژن و پتاسیم زیادی دارد، در حالی که کود خوک در هر دو نسبتاً کم است. اسب ها به طور عمده چمن و علفهای هرز می خورند ، بنابراین کود اسب می تواند حاوی علف و بذر علفهای هرز باشد، زیرا اسبها دانه ای را که گاوها انجام می دهند هضم نمی کنند. کود دامی منبع خوبی از نیتروژن و همچنین کربن آلی است بعنوان مثال ، کود مرغی نیز منبع غنی از نیتروزن و فسفات می باشد.

کمپوست

ماده ای آلی است که منشا گیاهی دارد که دراثر تجزیه بقایای گیاهی بوجود می آید و سرشار از مواد مغذی است. در ساده ترین سطح ، فرآیند کمپوست سازی مستلزم ساختن یک پشته از مواد آلی مرطوب (همچنین به آن زباله های سبز نیز گفته می شود) مانند برگ ، چمن و ضایعات مواد غذایی و انتظار برای تجزیه مواد بعد از گذشت چند ماه است.

کود سبز

کودهای سبز محصولات زراعی هستند که هدف آنها شخم زدن آنها می باشد ، و از این طریق باروری از طریق ترکیب مواد مغذی و مواد آلی در خاک افزایش می یابد. گیاهانی مانند شبدر اغلب برای این مورد استفاده می شوند ، زیرا با استفاده از باکتری های Rhizobia در گره های خاص در ساختار ریشه ،نیتروژن را تثبیت میکنند.انواع دیگر مواد گیاهی مورد استفاده به عنوان کود شامل محتویات شکمبه نشخوارکنندگان ذبح شده ، غلات مصرف شده (باقی مانده از تولید آبجو) و جلبک دریایی است.

درباره اسید هیومیک بیشتر بخوانید: مزایای اسید هیومیک

پلیت مرغی بهترین کود مرغی

یکی از انواع کود دامی، کود مرغی است.کود مرغی مدفوع جوجه هایی است که به عنوان کود آلی مورد استفاده قرار می گیرد ، به خصوص برای خاک هایی که حاوی مقادیر کم نیتروژن است. از بین کل کودهای حیوانی بیشترین مقدار ازت ، فسفر و پتاسیم را دارد. کود مرغ گاهی اوقات برای استفاده به شکل گلوله ای یا پلت تولید می شود که این محصول ممکن است فسفر ، پتاسیم یا نیتروژن اضافی داشته باشد. شرایط بهینه برای نگهداری کود مرغ یک منطقه پوشیده شده ای است تا آب آن حفظ شود زیرا مقدار قابل توجهی ازت در ادرار وجود دارد. PH کود مرغی بهترین پلیت مرغی با توجه به سن آن ، رژیم غذایی تغذیه شده به پرندگان ،سن پرندگان و مواد بستر مورد استفاده متفاوت است. بیشتر کود مرغی در محدوده pH 6.5-8.0 است بنابراین کود مرغی بهترین پلیت مرغی نباید در اطراف گیاهان اسید دوست مانند آزالیا ، کاملیا، زغال اخته ، رودزندرون و … استفاده شود. کود مرغ تازه حاوی 0.8٪ پتاسیم ، 0.4٪ تا 0.5٪ فسفر و 0.9٪ تا 1.5٪ نیتروژن است. یک مرغ ماهیانه تقریباً 3 تا 5 کیلوگرم کود تولید می کند.

کود پلیت مرغی

معرفی پلت مرغی ایران کود

کود مرغ یک کود آلی با کیفیت نسبتاً بالا است که حاوی نیتروژن خالص ، فسفرو پتاسیم است. کود مرغ باید قبل ازریخته گری تجزیه شود ، سپس انگل و تخم مرغ موجود در کود مرغ و عوامل عفونی با فرآیند تجزیه از بین بروند. فرآیند تولید کود آلی مرغی ارتباط نزدیکی با پیکربندی تجهیزات خط تولید کودهای آلی دارد. بطور کلی مجموعه کامل تجهیزات خط تولید کودهای آلی عمدتا از سیستم تخمیر ،سیستم خشک کردن ، دفع کننده و حذف گرد و غبار ، سیستم پودر سازی ، سیستم جمع آوری ، سیستم اختلاط ، سیستم دانه بندی ، سیستم غربالگری و سیستم بسته بندی محصول نهایی تشکیل شده است.

روند تولید کودهای ارگانیک کود مرغ در اصل شامل موارد زیر است:

انتخاب مواد اولیه (کود مرغ) ، خشک کردن و عقیم سازی ، مخلوط کردن مواد تشکیل دهنده ، گرانول ، خنک کننده و غربالگری ، اندازه گیری و مهر و موم و درنهایت انبارکردن محصول نهایی. یک خط تولید کود آلی نه تنها می تواند نیاز کودهای محلی را برآورده کند بلکه نیازهای بازار اطراف را نیز برآورده می کند. کودهای آلی بیولوژیک به طور گسترده در مزارع مانند زمین های کشاورزی ، درختان میوه ، گل ها ، محوطه سازی ، چمن های مرتفع ، بهسازی خاک و غیره استفاده می شود که تأثیر خوبی دارند.

ویژگی ها و عملکرد کود مرغی 

طراحی فرآیند تولید کودهای آلی مرغی شامل موارد زیر است:

 

 • کامپوزیت کارا و تکنولوژی پخش آن.

 • فناوری استقرار پیشرفته مواد اولیه و سیستم تخمیر بیولوژیکی.

 • بهترین فناوری ویژه فرمول کود

 • فناوری کنترل آلودگی ثانویه معقول

 •  طراحي و ساختن مجموعه کاملاً مجهز فرآيند تولید کود

فرآیند تولید پلت مرغی ایران کود

پلت مرغی کودی آلی برای بهبود خاک و کاشت و تغذیه گیاهان میباشد. کود مرغ یک کود غیر شیمیایی مؤثر است و منبع مفید نیتروژن است ،

که اصلی ترین ماده مغذی مورد نیاز گیاهان برای رشد سالم و ریشه برگ است. فرآیند پیچیده تولید کود مرغ عبارت است از:

مواد اولیه کودهای آلی (زباله حیوانات ، زباله های خانگی ، برگهای مرده ، بیوگاز ، باکتریهای زباله و غیره) تخمیر می شوند و سپس وارد دستگاه خرد کننده مواد نیمه مرطوب می شوند. سپس عناصر NPK مانند نیتروژن ، فسفر ، کلرید پتاسیم ، کلرید آمونیوم و غیره را اضافه میشود تا استانداردهای لازم را رعایت گردد. پس از مخلوط به مکانیسم گرانول وارد میشوند. بعد از بیرون آمدن ، خشک می شود. سپس غربال انجام میشود و محصولات واجد شرایط بسته بندی می شوند. گرانولي كه واجد شرايطي نيست ، مجدداً به گرانول باز خواهد گشت تا دوباره توليد شود.هرچه ظرافت مواد بالاتر باشد ، ویسکوزیته نیز بهتر می شود.

چرا پلیت مرغی

محصولات کود مرغی یکی از رایج ترین کودهای غیر شیمیایی موجود در بازار است. یک کود ایده آل برای غنی سازی خاکهایی است که می تواند در اطراف باغ برای کاشت و تغذیه گیاهان مستقر استفاده شود. کود مرغی منبع مفید نیتروژن است ، ماده اصلی غذایی که گیاهان برای رشد برگ سبز احتیاج دارند. این ماده همچنین حاوی مقادیر کمتری از مواد مغذی مهم دیگر است

 

 • سرشار از مواد آلی است

 • به آرامی در خاک می شکند و مواد مغذی آنها را آزاد می کند

 • صد در صد طبیعی و ارگانیک

 • مواد مغذی را به آرامی آزاد می کند

 • به مدت 3 ماه تغذیه می شود

 • کود مرغی یک کود غیر شیمیایی مؤثر است

 • معمولاً به صورت خشک و گلوله فروخته می شود

 • مکمل با کودهای دیگر ممکن است لازم باشد

گیاهان برای رشد سالم ترغیب و شکوفا می شوند.

بهترین پلیت مرغی به آرامی آزاد می شوند و مواد مغذی را وارد خاک می کنند.

برای محصولات در حال رشد سریع ممکن است یک خوراک اضافی مورد نیاز باشد.

پلت های کود مرغی خشک توسط بسیاری از مراکز باغی به فروش می رسد.

محتوای مواد مغذی ممکن است در این بسته بندی ذکر نشده باشد

و اغلب فاقد برچسب گذاری دقیق از لحاظ ماهیت مواد تشکیل دهنده استاندارد میباشند.

کود مرغی گاهی اوقات کمپوست می شود ، خرد می شود و به یک پودری در می آید

و با نام های اختصاصی مختلف و بدون هیچ گونه نشانه ای از ماهیت آن روی بسته بندی ها فروخته می شود .

با این حال ، منشأ آن معمولاً از بوی مشخص و وجود پرهای کوچک در پودر مشهود است.

بهترین پلیت مرغی

پلیت مرغی چه موقع باید استفاده کرد

 

برای آماده سازی بسترزمستانی باید درپاییز استفاده گردد و در اوایل بهار بعنوان کود پایه هنگام آماده سازی خاک برای کاشت باید مورد استفاده قرار گیرد.

3-4 هفته بعد از کاشت از یک خوراک اضافی استفاده کنید تا از کیفیت عالی و عملکرد سالم برخوردار شوید.

نحوه استفاده پلیت مرغی

آزاد شدن طبیعی كليه كودهاي آلي به رطوبت و خاک بستگی دارد تا مواد مغذی آنها را آزاد کرده و باروری خاک را افزایش می دهد. بنابراین ، برای بهترین نتیجه ، بهترین پلیت مرغی را باید درون خاک باشند. در هوای خشک ، آب قبل از کاشت بذر و بعد از کاشت نیاز است. بهتر است چند روز قبل از بذرپاشی یا کاشت نهال گیاهان کوچک و حساس اقدام شود. سبزیجات را بعد از کاشت بطور هفتگی بررسی کنید و علائم زردی یا رشد ضعیف بررسی شود.

چند توصیه لازم

 • در مکانی خشک و بدون یخ زدگی به دور از قاتلین علفهای هرز و سایر مواد شیمیایی باغ نگهداری کنید.

 • همیشه پس از استفاده ظرف یا کیسه محتوی کود را محکم ببندید.

 • دستکش هنگام استفاده از این محصول توصیه می شود.

 • برخی از حیوانات خانگی دوست دارند کود بخورند.

 • در این حالت اطمینان حاصل کنید که تمام گلوله ها ی پلت کاملاً درون خاک کار گذاشته می شوند.

 • سبزیجات خود را مرتباً از نظر آفات و بیماری ها بررسی کنید.

 • محصولات کود مرغی و فرآوری شده مرغ ، مانند گلوله و پودر ،

 • اغلب در طول تولید استریل می شوند ، بنابراین خطر کمتری ندارد.

 • کود مرغی مرغی را می توان در محصولات گیاهی و میوه ای استفاده کرد ،

 • اگرچه ممکن است کود پتاسیم اضافی نیز لازم باشد

 • (مثلاً سولفات پتاس یا کودهای غنی از پتاسیم ارگانیک حاصل از فرآوری چغندرقند).

استفاده از بسترهای طیور خانگی

استفاده از بستر های طیور خانگی که در لایه ای کم عمق خاک اره و یا خاکریز تهیه میشوند بستری تمیز و مرطوب میباشد که غالبا زیر آن لایه ای از روزنامه وجود دارد . این مواد نسبت به کود های خشک شده بسیار قلیایی هستند و برای مصارف مستقیم باغ مناسب نیستند زیرا نوع تازه و مرطوب میتواند ریشه های گیاه را بسوزاند و یا باعث پیدا شدن حیوانات موذی و از نظر ظاهری نیز جذابیتی ندارد به همین دلیل ما به باغبانان توصیه میکنیم که بستر مرغ خانگی خود را با سایر زباله های باغچه تهیه کنند. باغبانان باید آگاه باشند که استفاده از بسترهای مرغ خانگی شان بدلیل رطوبتی که نسبت به کود های بهترین پلیت مرغی دارند ، حاوی مواد مغذی کمتری هستند و هم برای چمن و هم برای گیاهان باغی سوزاننده است.

خرید پلیت مرغی

درنگ نکنید و همین حالا برای خرید پلیت مرغی با کارشناسان و متخصصان ما در ایران کود تماس بگیرید. همین تماس ساده شما را به کارشناسان باتجربه و متخصص ما وصل می‌کند. تیم مشاورین ما می‌توانند شما را در زمینه روش‌های کاربردی پرورش گیاهان با کیفیت بدون دریافت هیچ هزینه‌ای راهنمایی کرده و بهترین کودها را به شما معرفی کنند. به علاوه امکان ارائه برنامه غذایی برای باغات و مزارع کشاورزی شما نیز از طریق کارشناسان ما وجود دارد.

اشتراک گذاری
اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در email
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در print
خرید کود مایع گیاهان آپارتمانی
کود ارگانیک

خرید کود مایع گیاهان آپارتمانی شوک

خرید کود مایع گیاهان آپارتمانی شوک اگر عاشق گیاهان آپارتمانی هستید، دوست دارید گیاهان شما سرسبز باشند،  برای سالم نگه داشتن هر گیاه  به یک

بهترین کود جلبک دریایی
کود ارگانیک

کود جلبک دریایی

کود جلبک دریایی همونطور که می‌دانیم برای رشد و نمو گیاهان عوامل مختلفی نیاز است، یکی از این عوامل که تاثیر زیادی بر کیفیت و

خرید خرید کود فروت ست
کود ارگانیک

خرید کود فروت ست

خرید کود فروت ست (کود بهاره) برای گیاهان یکی از کودهای فوق العاده‌ای که تاثیر بسیار زیادی در افزایش تناژ محصول داشته کود فروت ست

قیمت خرید کود آهن
کود ارگانیک

قیمت کود آهن

قیمت کود آهن آمریکایی شوک کود آهن در برخی از حیاتی ترین عملکردهای گیاهان مصرف می شود، مانند: تولید کلروفیل و آنزیم  های تثبیت نیتروژن