درخت نارگیل

درخت نارگیل

آخرین مقالات

درخت نارگیل که به آن نخل نارگیل نیز گفته می‌شود، درختی بلند با تنه‌ای باریک و صاف است. نارگیل درخت بومی جزایر مناطق گرمسیری در منطقه غرب اقیانوس آرام است. این درخت میوه‌های گرد به رنگ‌های سبز و زرد دارد.

گل‌های این درخت به صورت خوشه‌ای و تنها روی یک ساقه رشد می‌کنند. درخت ساختاری گلدار که به گل آذین معروف است دارد، در نارگیل، گل‌های نر از گل‌های ماده کوچک‌تر هستند. گل‌های نر و ماده هر دو را می‌توانیم روی یک شاخه بیابیم.

 احتمالا متوجه شباهت‌ درخت نارگیل و درخت نخل شده‌اید، و شاید برایتان سوال پیش آمده‌باشد که آیا این دو با هم ارتباط دارند یا خیر. اگر دوست دارید در مورد درخت نارگیل و میوه‌ی خوشمزه‌ی آن، فرآورده های بی‌نظیر این درخت و تفاوت درخت نارگیل و نخل اطلاعات بیشتری داشته‌باشید، این مقاله را تا آخر بخوانید.

درخت نارگیل

ویژگی‌های درخت نارگیل را بهتر بشناسیم

درخت نارگیل را در کشور فیلیپین به درخت زندگی می‌شناسند. هر درخت نارگیل میانگین سالانه ۷۵ تا ۱۰۰ میوه نارگیل می‌دهد. در جهان سالانه تا ۶۱ میلیون تن میوه‌ی نارگیل تولید می‌شود. شیره و میوه نارگیل سرشار از ویتامین‌ها و مواد معدنی مغذی است. از درخت نارگیل برای سوخت و به عنوان مصالح، برای ساخت خانه هم استفاده می‌شود. یکی از ویژگی‌های دیگر درخت نارگیل مقاوم بودن و پایداری این درخت است.

هر درخت نارگیل به ارتفاعی بین ۲۰ تا ۳۰ سانتی متر می‌رسد و بین ۶۰ تا ۱۰۰ سال عمر می‌کند. از میوه این درخت می‌توان برای مصارف دارویی و آشپزی نیز استفاده کرد. جالب است بدانیم از هر قسمت درخت نارگیل می‌توان استفاده خاصی نمود.

درخت نارگیل

محصولات مختلف درخت نارگیل

  • کوپرا

به مغز خشک شده نارگیل کوپرا گفته می‌شود. کوپرا را معمولا در آفتاب خشک می‌کنند. البته در مناطق مختلف خشک کردن آن نیز متفاوت است و گاهی در کوره نیز خشک می‌شود. از کوپرا روغن نارگیل استخراج می‌شود. روغنی که از این ماده گرفته می‌شود بسیار جالب و کاربردی است. این روغن بسیار مقوی می‌باشد. روغن نارگیل در دمای پایین ذوب شده و طعم خوب خوبی بی‌نظیری دارد. از این روغن در آشپزی و محصولات زیبایی به خصوص تهیه شامپو استفاده می‌شود. بعد از اینکه روغن خالص و عالی را از کوپرا استخراج کردند، تفاله‌ی آن را برای غذای طیور استفاده می‌کنند.

الیاف نارگیل یا زغال (کربن) نارگیل

از زمان‌های قدیم درختان نارگیل از منابع اصلی سوخت مردمان همان منطقه بوده‌است. میوه‌ی سفید نارگیل را تیه مویی در خود پوشانده‌است. زغال نارگیل که محصولی عالی است، را از سوزاندن پوست نارگیل تهیه می‌کنند. از زغال چوب نارگیل برای مصارف آرایشی و طب سنتی و تصویه آب نیز استفاده می‌شود.

 پیت نارگیل

وقتی نارگیل از درخت پایین می‌افتد، در گویی سبز رنگ پیچیده شده‌است، هنگامی که پوست سبز را شکاف می‌دهیم پوسته نارگیل پیدا می‌شود. و در این میان پوسته مغذی است که به آن پیت نارگیل می‌گویند. این مغز سبک و اسفنجی مانند است. کشاورزان این قسمت را بسیار دوست دارند زیرا به خاک کمک می‌کند و کاملا ارگانیک بوده و خاصیت ضد قارچی دارد. و در نتیجه هیچ قسمتی از نارگیل دور انداخته نمی‌شود.

 گوشت نارگیل و آب نارگیل

گوشت نارگیل حالتی خشک و پوسته پوسته شده دارد. معمولا قسمت شناخته شده‌ی نارگیل همین قسمت گوشت آن است. در داخل گوشت نارگیل آب نارگیل است. که می‌توان به عنوان نوشیدنی مغذی از آن استفاده کرد. اگر گوشت و آب نارگیل را با هم مخلوط کنیم تبدیل به شیر نارگیل می‌شود. البته گوشت و آب نارگیل در موارد زیادی می‌توان استفاده کرد. گوشت نارگیل به عنوان یک میان وعده‌ی عالی و سرشار از مواد مغذی است.

روغن نارگیل

روغن نارگیل از فرآورده‌های مهم و اصلی درخت نارگیل است. روغن نارگیل را قسمت کوپرا که در موردش صحبت کردیم گرفته می‌شود. از روغن نارگیل برای پخت و پز، مصارف پزشکی مثل انواع کرم‌های درمانی و محصولات آرایشی مانند انواع شامپو‌ها استفاده می‌شود.

برگ نارگیل

در جوامع مختلف از برگ خرما (نارگیل) به عنوان مصالح ساختمانی برای ایجاد سقفهایی که ضد آب نیز هستند استفاده می‌کنند. و از برگ خرما برای ساختن قایق و انواع سبدها نیز استفاده می‌شود.

هنگامی که به این همه مزیتی را در درخت نارگیل می‌بینیم، می‌توانیم آن را درخت زندگی نام گذاری کنیم.

ریشه درخت نارگیل

ریشه‌های این درخت فیبری بوده و از آن برای مصارف صنعتی مثل پارچه بافی استفاده می‌کنند. گاهی این ریشه‌ها مصرف پزشکی نیز دارند.

تنه نارگیل

از تنه درخت نارگیل نیز برای سوخت و گرفتن زغال استفاده می‌شود. از آنجا که چوب درخت نارگیل مثل چوب ماهگون محکم است، در ساخت مبلمان از آن استفاده می‌کنند.

از دیگر محصولات گرفته شده از نارگیل می‌توان به موارد زیر نیز اشاره کرد.

  • پودر نارگیل که برای شیرینی نارگیل و تزیین استفاده می‌کنند.
  • پودر شیر نارگیل که معمولا برای تهیه اسموتی‌ها یا لاته مورد استفاده قرار می‌گیرد.
  • آب میوه با ترکیب آب نارگیل
  • آرد نارگیل که برای کسانی که می‌خواهند، آردی بدون گلوتن و کربوهیدرات داشته‌باشند مناسب است.

کود درخت نارگیل - Coconut tree fertilizer

 کاشت درخت نارگیل

درخت نارگیل را می‌توانیم از یک دانه بکاریم تا گل و میوه دهد. این درخت معمولا پس از ۵ سال کاشت میوه خواهد داد. برای کاشت از دانه‌ی نارگیلی استفاده‌ کنید، که در آن آب زیادی باشد. یکی از نکات بسیار مهم برای جوانه زدن میوه نارگیل این است که، نارگیل را ۳تا۴ روز در آب غوطه ور کنید تا کاملا خیس شود. سپس منتظر باشید تا رشد بذر شروع شده و ریشه بزند. سپس هنگامی که ریشه به‌ حدود ۲۰ سانتی متر رسید آماده کاشت است.

آنگاه بذر را در خاک حاصلخیزی که ماسه نیز در آن باشد، بکارید. بذر به نور خورشید و آب فراوان احتیاج دارد. به همین دلیل است که نارگیل‌ها در زمین‌های ساحلی ماسه‌ای بسیار خوب رشد می‌کنند.

سخن پایانی

 از اصلی‌‌ترین تفاوت‌های درخت نارگیل و نخل، وجود میوه است. تمامی درختان نارگیل میوه نارگیل تولید می‌کنند، ولی همه درختان نخل الزاما میوه خرما نمی‌دهند. نخل هایی هستند که خرما یا انواع دیگر میوه تولید می‌کند، همچنین درختان نخلی هستند که میوه نمی‌دهند و این در حالی است که درختان نارگیل فقط می‌توانند، میوه نارگیل تولید کنند. اگر به پرورش این میوه اعجاب انگیز علاقمند هستید، می‌توانید با کارشناسان زبده مشورت نمایید.

اشتراک گذاری
اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در email
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در print
خرید کود مایع گیاهان آپارتمانی
کود ارگانیک

خرید کود مایع گیاهان آپارتمانی شوک

خرید کود مایع گیاهان آپارتمانی شوک اگر عاشق گیاهان آپارتمانی هستید، دوست دارید گیاهان شما سرسبز باشند،  برای سالم نگه داشتن هر گیاه  به یک

بهترین کود جلبک دریایی
کود ارگانیک

کود جلبک دریایی

کود جلبک دریایی همونطور که می‌دانیم برای رشد و نمو گیاهان عوامل مختلفی نیاز است، یکی از این عوامل که تاثیر زیادی بر کیفیت و

خرید خرید کود فروت ست
کود ارگانیک

خرید کود فروت ست

خرید کود فروت ست (کود بهاره) برای گیاهان یکی از کودهای فوق العاده‌ای که تاثیر بسیار زیادی در افزایش تناژ محصول داشته کود فروت ست

قیمت خرید کود آهن
کود ارگانیک

قیمت کود آهن

قیمت کود آهن آمریکایی شوک کود آهن در برخی از حیاتی ترین عملکردهای گیاهان مصرف می شود، مانند: تولید کلروفیل و آنزیم  های تثبیت نیتروژن