یکی از ساده ترین میوه ها برای رشد توت فرنگی است. بهترین چیز در مورد توت فرنگی این است که تقریباً در همه آب و هواها و خاک ها رشد می کنند و البته تا زمانی که آنها را در مکانی بکارید که آفتاب کامل داشته باشد. البته باید بدانید تاثیر فروت ست بر روی توت فرنگی موجب شده گیاه توت فرنگی به خوبی رشد کند و در مقایس بالایی میوه دهد. در ادامه این مقاله به مواردی از تأثیر فروت ست بر روی توت فرنگی، نکات کاشت و برداشت خواهیم پرداخت.

کاشت توت فرنگی

برای کاشت این میوه برنامه ریزی کنید که به محض اینکه فصل بهار رسید آن را بکارید. هر سال گیاه توت فرنگی جدیدی بکارید تا کیفیت توت را در هر فصل بالا نگه دارید. البته یکی موارد تاثیر فروت ست بر روی توت فرنگی حفاظت از از گیاه در طول زمستان است. گیاهان توت فرنگی  به صورت رونده (گیاهان دختر) رشد می کنند و ریشه می دهند و به گیاهان توت فرنگی جدید تبدیل می شوند .

تأثیر فروت ست بر روی توت فرنگی

برای انتخاب و آماده سازی محل کاشت آن باید توجه کنید که گیاهان توت فرنگی به 6 تا 10 ساعت در روز نور مستقیم خورشید نیاز دارند، بنابراین محل کاشت خود را بر این اساس انتخاب کنید.

بیشتر بخوانید: تاثیر فروت ست بر روی هندوانه

توت فرنگی نسبت به انواع مختلف خاک مقاوم است، اگرچه خاک لومی که زهکشی خوبی دارد را ترجیح می دهد. در حالت ایده آل، چند ماه قبل از کاشت، کار را در کود کهنه یا کمپوست شروع کنید. همچنین میتوانید از کود روت ست برای کود دهی استفاده کنید. البته توصیه می کنیم که اگر خاک رسی دارید، معمولاً 4 اینچ یا بیشتر کمپوست را مخلوط کنید و خاک رسی را در تپه‌های بلند بچکانید تا زهکشی را بهتر کنید. اما اگر خاک شما شنی است، برای از بین بردن علف های هرز به آرامی کشت کنید و در یک لایه 1 اینچی کمپوست غنی یا کود دامی پوسیده مخلوط کنید.

این نکته را هم ذکر کنیم کهpH خاک باید بین 5.5 تا 7 باشد. در صورت لزوم، خاک خود را قبل از کاشت اصلاح کنید. اگر خاک های منطقه شما به طور طبیعی قلیایی هستند، بهتر است توت فرنگی را در نیم بشکه ها یا سایر ظروف بزرگ پر از خاک گلدان غنی شده با کمپوست بکارید.

محل کاشت این گیاهان باید زهکشی خوبی داشته باشد. برای کسب بیشترین موفقیت، تناوب محصول را تمرین کنید. مگر اینکه قصد دارید هر سال خاک خود را اصلاح کنید، در محلی که اخیراً گوجه فرنگی، فلفل یا بادمجان کاشته اید، توت فرنگی را نکارید.

تأثیر فروت ست بر روی توت فرنگی

نحوه کاشت توت فرنگی

فضای کافی برای پراکندگی فراهم کنید چراکه این گیاه بسیار رونده است. گیاهان را 18 اینچ (1-1/2 فوت) از هم جدا کنید تا فضایی برای رونده ها یا گیاهان دختر باقی بماند و حداقل 4 فوت بین ردیف ها باقی بماند.

سوراخ های کاشت را به اندازه کافی عمیق و گسترده ایجاد کنید تا کل سیستم ریشه را بدون خم شدن در خود جای دهد. با این حال، بیش از حد عمیق توت فرنگی را کاشت نکنید. توجه کنید که ریشه ها باید پوشیده باشند، اما تاج باید درست در سطح خاک باشد. بسیار مهم است که تاج (جوانه در حال رشد مرکزی) گیاه را دفن نکنید وگرنه ممکن است پوسیده شود. برگ ها، گل ها و میوه ها باید در معرض نور و هوای تازه باشند. برای ته نشین شدن ریشه آنها در خاک، در زمان کاشت گیاهان را به خوبی آبیاری کنید.

نکات جهت پرورش توت فرنگی

بسترهای توت فرنگی را برای کاهش نیاز آبی و تهاجم علف های هرز مالچ نگه دارید. هر نوع مالچ از پلاستیک سیاه گرفته تا کاه کاج گرفته تا برگ های خرد شده، خاک را مرطوب و گیاهان را تمیز نگه می دارد.

در مورد علف های هرز کوشا باشید. علف هرز را با دست مخصوصاً در ماههای اول پس از کاشت انجام دهید.

رطوبت برای توت فرنگی به دلیل ریشه های کم عمق آن بسیار مهم است. به اندازه کافی، حدود یک اینچ در هر فوت مربع در هفته آب دهید. به خاطر داشته باشید که گیاهان توت فرنگی به آب زیادی نیاز دارند.

نحوه برداشت توت فرنگی

میوه آن معمولاً 4-6 هفته پس از شکوفه دادن آماده برداشت است. فقط توت های کاملا قرمز (رسیده) را برداشت کنید و هر سه روز یکبار بچینید. با برش از ساقه؛ توت را نچینید وگرنه ممکن است به گیاه آسیب برسانید.

تأثیر فروت ست بر روی توت فرنگی

نحوه نگهداری توت فرنگی

توت های شسته نشده را به مدت 3 تا 5 روز در یخچال نگهداری کنید. توت فرنگی را می توان به طور کامل حدود 2 ماه منجمد کرد. یکی از موارد تأثیر فروت ست بر روی توت فرنگی شامل اثر این کود بر روی ماندگاری توت فرنگی پس از برداشت است.

نکات مبارزه با آفات

زمین عاری از علف های هرز و استفاده از مالچ شنی می تواند از حشرات و سایر آفات جلوگیری کند. ماسه را روی بستر توت فرنگی پخش کنید تا از حشرات جلوگیری کنید. (این کار برای کاهو نیز به خوبی جواب می‌دهد.)

بیشتر بخوانید: بهترین کود برای سبزیجات

برای حشرات بزرگتر مانند سوسک های ژاپنی، گیاهان خود را با سیر پوره شده و روغن دانه چریش اسپری کنید. یکی دیگر از موارد تأثیر فروت ست بر روی توت فرنگی پیشگیری از بروز بیماری های مرتبط با این میوه است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *