تاثیر فروت ست بر روی درخت نارنج چگونه است؟ نارنج از دسته میوه هایی است که علاوه بر داشتن خواص بیشمار، به سبب داشتن رایحه و بویی دلنشین در کارخانجات عطر سازی نیز مورد استفاده قرار می گیرد. وجود عناصر فعال و بسیار مفید در نارنج موجب شده که این میوه در زمینه درمان مورد توجه واقع گیرد.پرورش این درخت سخت نبوده و بار رعایت نکات و فراهم کردن شرایط و کددهی مناسب به راحتی می توان درختی پر بار داشت. کود فروت ست می تواند در کمک به رشد این درخت بسیار موثر باشد اگر می خواهید اطلاعات بیشتری در این زمینه کسب کنید، خواندن این مقاله به شما کمک خواهد کرد.

درخت نارنج

این میوه، در فصل بهار به بار رسیده و گل های سفیدی که قبل از تبدیل شدن به میوه روی این درخت قرار دارند، جلوه ی بی نظیری را در تن درخت اینجاد می کنند. شرایط کشت نارنج در مناطقی با آب و هوای گرم است و این درخت نسبت به هوای سرد ناسازگار است و عملکرد خوبی نشان نمی دهد. به گونه ای که این درخت برای هوای زیر ۱۰ درجه مناسب نیست و دوام نخواهد آورد. همچنین به دلیل این که در مناطق گرم کشت می شود به آب بسیاری نیز نیاز دارد و در صورت کم آبی، میوه ای خشک و بدون آب را به ثمر خواهد آورد.

تاثیر فروت ست بر روی درخت نارنج

فروت ست موثر در کیفیت نارنج

از جمله حساسیت هایی که درخت نارنج به منظور رشد خود دارد، زمین و خاک شور است. نارنج در این زمین ها رشد نکرده و یا رشد آن مطلوب نیست و باروری زیادی نخواهد داشت. در نتیجه باید از مکمل ها و کودهایی را برای برطرف کردن این مسئله در نظر گرفت.

بیشتر بخوانید: تاثیر فروت ست بر روی به لیمو

فروت ست که خاصیت قلیایی و شوری خاک را از بین می برد، شایسته ترین گزینه در این زمینه است. خاک قلیایی برای کشاورزی بسیار نامناسب است و گیاهان و درختان رشد مطلوبی در آن نخواهند داشت. این نوع خاک دارای PH بالایی است و عناصری چون سدیم و کلسیم در ان بیش از اندازه است. وجود این دو عنصر درخاک سبب می شود که تمامی عناصر غذایی مورد نیاز گیاه توسط آن دو جذب شود و مانع رشد گیاه گردد.

این خاک که ویژگی با غلظت بالا دارد، باعث عامل دیگری همچون مسموم شدن گیاهان و درختان نیز می شود. این نوع خاک بسیار تیره است و هیچ گونه مواد مغذی و آلی در خود ندارد. اما حال چگونه می توان خاصیت شوری این نوع خاک را برطرف نمود. معمولا برای حل این مشکل از کود های گوگردی استفاده می کنند، زیرا این کود با تبدیل شدن به اسید سولفوریک سبب کم شدن PH در خاک می گردد.

تاثیر فروت ست بر روی درخت نارنج

اما یک راه دیگر اکنون برای رفع شوری خاک با کود فروت ست وجود دارد. این مکمل قوی خاصیت ضد قلیایی داشته و از PH پایینی برخوردار است. با استفاده از این کود مواد مغذی بسیاری به خاک رسیده و دوباره آن را زنده می کند. از آن جایی که بیشتر زمین های کشاورزی و باغی شور و قلیایی هستند استفاده از فروت ست را باید حتما در برنامه خویش از جمله پرورش درختان نارنج قرار داد.

فروت ست موثر بر رفع آفات درخت نارنج

آفات از جمله موانع بسیار خطرناک برای رشد درختان و گیاهان است که تنها با کود های شیمیایی قابل رفع هستند. یک بیماری و آفت بسیار رایج میان نارنج و سایر مرکبات به نام تریپس وجود دارد که به سرعت عمل کرده و درخت و میوه را نابود می سازد. این آفت بر روی شاخه و میوه تخم گذاری کرده و با تکثیر به طور کلی درخت را تضعیف می سازد.

در درختان نارنج شاخه هایی که میوه دارند محل قرار گیری این آفت است و هر دو هفته بر روی میوه ها تخم گذاری می کند. از جمله نشانه های این آفت دایره ای همچون چوب پنبه بر روی پوست میوه است. و اما فروت ست در این باره بسیار قدرتمند تر از سایر کود ها عمل می کند. محلول پاشی فروت ست برای رفع آفات در فصل بهار و زمان گل دهی نارنج صورت می گیرد و درصد گرفتاری درختان نارنج با این کود بسیار پایین خواهد رفت. پتاسیم و کلسیم موجود در فروت ست این خاصیت را دارند که انواع آفات و باکتری را از بین ببرند و معمولا درختانی که با کمبود این دو عامل مواجه هستند، بیش از سایر درختان به آفت دچار می شوند.

تاثیر فروت ست بر روی درخت نارنج

برای آن که درختان نارنج کمتر به آفت دچار شوند بهتر است آن را با موا غذایی مورد نیازش سیر کرد. در این صورت مقاومت درخت بیشتر شده و در مقابل انواع بیماری به راحتی از پای در نخواهد آمد. شیوه تغذیه مناسب، شیوه ای غیر مستقیم و قوی تر در مقابله با بیماری ها و افات درختان است. با استفاده از فروت ست درختان تغذیه مطلوب خود را خواهند داشت و در نتیجه درخت حالت سرزندگی و تازه ای به خود می گیرد و از آنجایی که آفات به درختان پوسیده و رنگ پریده توجه بیشتری دارند، از درختان تازه دوری می کنند.

بیشتر بخوانید: صادرات کود

گرچه پتاسیم یک عنصر مبارزه با آفات شمرده می شود اما وجود بیش از حد آن در درختان باعث می شود که سایر عناصر مورد نیاز همچون منیزیم، کلسیم و سدیم و… جذب نشوند و در این صورت هم درخت دوباره ضعیف می شود. به همین جهت باید در استفاده از فروت ست دقت فراوان کرد.

در این مقاله به تاثیر فروت ست بر روی درخت نارنج و پرورش بهتر درخت نارنج پرداختیم. امیدواریم که این مقاله بتواند شما را در پرورش درختان راهنمایی نماید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *