داشتن یک برنامه منظم کوددهی برای درختان پسته تاثیر زیادی روی محصول برداشتی خواهند داشت. در این مقاله درباره جدول کوددهی درخت پسته صحبت خواهیم کرد.

آشنایی مختصر با درخت پسته و شرایط کاشت و برداشت آن

پسته یکی از درختان مثمر و پرطرفدار است. مغز پسته یک خوراکی پر طرفدار و مفید است و از مهم ترین مغزیجات و در عین حال گران ترین آن ها است. علت این گران بودن شرایط خاص و سخت پرورش پسته است. این درختان در مناطقی با آب و هوای گرم رشد می‌کنند. در آب و هوای مرطوب و در سرما آسیب می بینند.

برای باردهی درخت پسته لازم است دو درخت نر و ماده کنار هم کاشته شوند چرا که برای باردهی باید گرده افشانی انجام شود. بذر پسته به دو سال زمان نیاز دارد تا تبدیل به نهال پسته شود. همچنین حدود ۵ سال طول می‌کشد تا درختان پسته به بار بشینند و از آن ها محصول برداشت شود.

جدول کوددهی درخت پسته

در ابتدا مقدار محصول کم خواهند بود ولی با گذشت زمان و افزایش سن درخت این مقدار افزایش پیدا می‌کند و حدودا در ۱۲ سالگی درخت محصول قابل برداشت  بسیار قابل توجه است. از آن جایی که باردهی پسته بالا است لازم است تا به اندازه ی کافی مواد مغذی دریافت کند. استفاده از یک برنامه ی کودی اصولی نقش مهمی در افزایش محصول دارد.

بیشتر بخوانید: بهترین کود برای درختان پسته در فصل تابستان کدام است؟

چه عواملی باید در تنظیم برنامه‌ی کوددهی درخت پسته در نظر گرفته شود؟

باغدار پسته باید آشنایی کافی با نیازهای غذایی این درخت داشته باشد و با طرز استفاده و به کار گیری کودهای شیمیایی اشنا باشد. طراحی برنامه ی منظم سالانه برای کوددهی درخت پسته باعث حفظ سلامت درخت و افزایش محصول می‌شود. برای اینکار مشورت با متخصصان این حوزه هم مفید خواهد بود. نکات و عواملی که در تنظیم جدول کوددهی درخت پسته باید رعایت شود این موارد هستند:

در ابتدا باید با خاک و انواع آن آشنا باشید و خاک مناسب برای پرورش پسته را تشخیص دهید. درخت پسته دارای ریشه های عمیق است پس لازم است خاکی با نفوذپذیری بالا انتخاب شود تا آب و عناصر مغذی به همه ی قسمت های ریشه برسد.هم چنین میزان  پی اچ خاک مورد نظر باید خنثی باشد.

برای تشخیص میزان عناصر خاک باید آن را آزمایش کرد. این موضوع مهم است چون نشان می دهد که باید از چه کودی برای درختان استفاده کرد. این آزمایش را هر ساله بر روی خاک مرطوب انجام می‌دهند.

شناخت ریز مغذی ها و عناصر دیگری که در رشد درخت پسته مهم و موثر هستند نیز در تنظیم برنامه‌ی کوددهی اثر گذار است.

جدول کوددهی درخت پسته

نیتروژن, فسفر, پتاسیم, روی, آهن و منگنز برخی از این عناصر مغذی هستند. همه‌ی این ها باید در جدول کوددهی درخت پسته استفاده شوند و زمان درست و مناسب به کار گرفته شوند.

مورد بعدی مراقبت هایی است که گیاه نیازمند آن است. در همه ی فصول باید به آبیاری و سم پاشی درختان توجه کرد و همچنین نیازهای تغذیه ای آن ها را فراهم کرد که همان کوددهی است.

خلاصه ای از زمان بندی کوددهی برای درخت پسته

در اواسط زمستان که درخت برای جوانه زدن آماده می‌شود استفاده از کودهای مرغی و کودهای حاوی پتاسیم, آهن, منیزیم و فسفات ضروری است.

در اواخر زمستان زمانی که جوانه ها برای رشد شروع به تورم می‌کنند گیاه به اکثر عناصر مغذی نیاز دارد. بهترین کود در این زمان کود فسفر بالا است چرا که فتوسنتز گیاه را زیاد می‌کند.

درآغاز بهار استفاده از کودهای حاوی نیتروژن اهمیت دارد. دراین زمان باید زمینه را برای رشد ببشتر جوانه ها و افزایش مقاومت شان فراهم کرد.

اردیبهشت ماه زمان پایان گلدهی درخت است و لازم است تا گیاه همه‌ی عناصر را دریافت کند. استفاده از کود کلسیم نیترات و کود آن دار انتخاب خوبی است.

در ماه خرداد زمان نخودی شدن پسته ها فرا می‌رسد و لازم است کودهای کلسیم و بور و هیومیک اسید استفاده شود تا رشد درخت بیشتر شود.

جدول کوددهی درخت پسته

در تیرماه که زمان رشد مغز پسته است استفاده از کودهای حاوی پتاسیم بالا ضروری است. کود پتاس بالا که حاوی پتاسیم و ریزمغذی هاست بسیار مفید است.

مرداد ماه زمان قبل از برداشت پسته است و کوددهی برای آماده کردن خاک برای فصل اینده ضروری است. قبل از برداشت استفاده از کودهای هیومیک اسید و کودهای دارای بور و پتاسیم گزینه ی مناسبی است.

ماه شهریور سرانجام پسته ها برداشت می شوند. کوددهی در این زمان هم لازم است و درختان را برای گلدهی دوره‌ی بعدی آماده می‌کند. کودهای غنی از پتاسیم, روی و فسفر انتخاب های خوبی خواهند بود.

بیشتر بخوانید: کود آرمافرت 5-10-30 

در فصل پاییز کوددهی به درخت پسته سودی ندارد و در این فصل درختان به خواب می روند.

با تنظیم جدول کوددهی درخت پسته, باردهی خوب و با کیفیت باغ تضمین می‌شود. در این راه مشورت با کارشناسان کشاورزی هم می ‌تواند سودمند و راه گشا باشد. این متخصصان اطلاعات زیادی در زمینه ی خاک و کود دارند و می توانند بهترین راه حل ها را ارائه بدهند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *