درختان و گیاهانی که در خاک کاشته می‌شوند، برای ثمر دادن و رشد مطلوب، نیاز به مواد مغذی و عناصر اصلی نیتروژن، پتاسیم و فسفر دارند. بنابراین لازم است خاک، با کود کامل که حاوی این سه عنصر اصلی است، تقویت شود. در این مقاله شما همراهان را با فواید کود کامل برای درخت بیشتر آشنا می‌نماییم.

کود کامل چیست؟

کود کامل شامل سه عنصر اصلی برای رشد گیاه یعنی نیتروژن، فسفر و پتاسیم است. این کودها دارای درصدهای گوناگونی از این سه عنصر اصلی هستند که مقدار هر کدام به صورت درصد روی بسته‌بندی آن‌ها قید شده است. مانند کود سه بیست که از 20 درصد نیتروژن، 20 درصد فسفر و 20 درصد پتاسیم تشکیل شده است.

فواید کود کامل برای درخت

کود کامل شامل چه موادی است؟

کود‌های ان پی کا بهترین کود کامل برای درخت است که اغلب کشاورزان برای رشد و تقویت از آن استفاده می‌نمایند. این کودها حاوی سه عنصر اصلی برای رشد گیاه یعنی نیتروژن، فسفر و پتاسیم و مقداری عناصر میکرو هستند. درصد هر یک از این عناصر بر روی بسته‌بندی آن قید شده است. در ادامه با فواید کود کامل برای درخت بیشتر آشنا می شوید.

بیشتر بخوانید: بهترین کود برای درختان میوه

انواع کود کامل

انواع کود کامل با توجه به درصد عناصر موجود در آن عبارتند از:

اهمیت استفاده از کود کامل

کودهای کامل از طریق ریشه و برگ جذب گیاه و درخت می‌شوند و کلیه‌ی مواد مغذی مورد نیاز را برای آنان تامین می‌کنند. لازم به توضیح است که گیاهان بیشتر از سایر مواد مغذی به سه عنصر نیتروژن، فسفر و پتاسیم برای رشد نیاز دارند.

این سه عنصر اصلی برای حفظ و نگهداری گیاه بسیار لازم و ضروری است. در باغات و مزارع، درختان و گیاهان در زمان باردهی این سه عنصر اصلی را از خاک می‌گیرند. بنابراین لازم است از کود کامل به صورت آبیاری، محلول پاشی یا چالکود به خاک داد. تا این مواد اصلی جایگزین عناصر از دست رفته‌ی خاک شوند.

نحوه و مقدار مصرف کود کامل

با توجه به نوع محصول کشاورزی، می‌توان کود کامل را به صورت آبیاری یا محلول پاشی وارد خاک کرد. مقدار کود کامل به گیاهان، به نوع آن و نیازهای گیاه به مواد مغذی بستگی دارد. قبل از مصرف کود کامل باید عناصر موجود در خاک را آزمایش کرد و با توجه به کمبود‌های آن به آن کود داد.

کود کامل دارای مقادیر مختلفی از عناصر اصلی است. به عنوان مثال کود کامل که دارای مقدار زیادی فسفر است هنگام کشت محصول به خاک داده شود. اگر کود کامل مقدار نیتروژن بالایی داشت هنگام نیاز خاک به نیتروژن به آن داده شود.

کود کامل به صورت محلول پاشی را بهتر است هنگام جوانه زنی گیاهان به خاک داد. در مرحله فندقی شدن گیاهان و بعد از برداشت محصول نیز می‌توان از کود کامل استفاده نمود.

فواید کود کامل برای درخت

بهترین کود کامل

با توجه به نوع گیاه، هدف از کاشت آن، شرایط اقلیمی و آب و هوایی خاک و نیازهای گیاه، کود کامل انتخاب می‌شود.

بهترین زمان استفاده از کود کامل

زمان مصرف کود کامل باید به گونه‌ای باشد که کلیه عناصر و مواد مغذی موجود در آن به صورت کامل در اختیار گیاه قرار بگیرد. زمان استفاده از کود کامل برای گیاهان عبارت است از:

کود کامل مایع شوک ایکس ده

نوع دیگری از کود کامل برای درخت که سرشار از عناصر مغذی و کامل برای تقویت گیاهان و خاک است، کود مایع شوک ایکس ده است. برای‌اینکه کلیه قسمت‌های گیاه از عناصر معدنی و ریزمغذی‌ها تغذیه کند و خاک نیز غنی از مواد آلی برای رشد گیاه باشد، می‌توان از این کود استفاده نمود.

فواید کود کامل برای درخت

فواید کود کامل مایع شوک ایکس ده

مزایای کود کامل مایع شوک ایکس ده (فواید کود کامل برای درخت) بر روی گیاه عبارتند از:

روش مصرف کود کامل شوک ایکس ده

کود کامل شوک ایکس ده، به صورت مایع است. ولی نمی‌توان به صورت مستقیم آن‌را به خاک وارد نمود. باید این محلول ابتدا در آب مخلوط شود، سپس به درختان و گیاهان داده شود.

بیشتر بخوانید: کود جلبک دریایی برای شفتالو

خاکی که برای کاشت درخت و گیاه در نظرگرفته می‌شود حتما باید با کود کامل تقویت شود تا به نتیجه‌ی مطلوب یعنی باروری و ثمردهی رسید. در مقاله در مورد دو نوع کود کامل اشاراتی کردیم. امیدواریم با مطالعه مقاله فواید کود کامل برای درخت از بهترین کود کامل را برای رشد و نمو درختان و گیاهان خود استفاده نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *