کلسیم از عناصر سازنده دیواره سلولی است و شکل گیری و استحکام آن را سبب می شود. به طوری که بدون وجود این ماده حیاتی ساقه گیاه شروع به خم شدن می کند و دیگر گیاه قادر به ایستادن نخواهد بود. کلسیم باعث می شود تا خواص انعطاف پذیری در گیاها بالا رود و کیفیت میوه ها افزایش پیدا کند. این خود سبب می شود تا خاصیت انبارداری در میوه ها زیاد شود. کلسیم اگر به مقدار کافی در خاک باشد دیگر نیاز به استفاده از کود کلسیم نیست. ولی از آن جا که بیشتر نواحی ممکن است با کمی این عنصر مهم روبرو شوند لازم است تا از کود کلسیم در این مناطق استفاده شود. زیرا کیفیت است که بر بازار پسندی محصولات تاثیر می گذارد. مصرف کودهای کلسیم دار مثل کود کلسیم مایع شوک و کود نیترات کلسیم بهترین راه برای از بین بردن کمبود درختان است. بنابراین لازم است تا کشاورزان هر زمان که احساس کردند تا درخت با کمبود این عنصر مواجه شده است اقدام به کوددهی نمایند. در ادامه به بررسی کود کلسیم برای درخت سیب پرداخته ایم.

بیشتر بخوانید: جابجایی درختان بزرگ

نقش کلسیم برای درختان سیب

 نقش کود کلسیم برای درختان سیب به دلیل بالا بردن مدت نگهداری میوه ها بعد از برداشت، پیشگیری از له شدن، حفظ کیفیت بالا در میوه، ایجاد استحکام در دیواره سلولی برگ ها، شاخه ها و میوه ها ظاهر می گردد. عنصر کلسیم همراه با تیغه های بین سلولی و پکتین ها، در اندام دیواره سلولی درختان سیب نقش سازنده ای دارد و فرصت نفوذ عوامل بیماری زا و آفات را به درختان نمی دهد. همچنین این عنصر نفودپدیری غشا را بالا می برد و در بعضی از فعالیت ها مانند فرآیندهای هورمونی و بهبود کارکرد سلول های مریستمی دخیل است.

کود کلسیم برای درخت سیب

 غلظت مجاز عنصر کلسیم بسته به نوع گیاه تفاوت دارد و در صورتی که میزان کلسیم در حدود ده درصد از وزن خشک آن باشد، گیاه را مسموم نخواهد کرد.

 لازم است بدانید عنصر کلسیم نقش بسیار حیاتی و مهم در کیفیت میوه های درختی در یک کشور بر عهده دارد. زیرا سود هر باغدار در گرو کیفیت محصولات است. کیفیت محصولات نیز به طور مستقیم با میزان استفاده از کلسیم ارتباط دارد.

نشانه های کمبود کلسیم در سیب چیست؟

 اگر درختان سیب دچار کمبود کلسیم شوند برگ های زیبای درختان از حالت طبیعی خود خارج می شوند و نوک برگ ها به سمت عقب تمایل پیدا خواهد کرد. اگر تا به حال درختان سیب شما با مشکل کمبود کلسیم مواجه شده باشند حواشی برگ ها حالت پیچش به خود پیدا می کند.  با گذر زمان این کمبود کلسیم منجر به ناهمواری سطوح ناصاف می شود و لکه های قهوه ای شکل می گیرند که با گذشت زمان تیره تر و تلخ تر می شوند.

 نکته مهمی که باید در این جا به آن دقت کنید این است که اگر درختان سیب در بستری از شن کاشته شود و پتاسیم زیادتر از حد طبیعی باشد ولی کلسیم کم باشد برگ ها دچار ریزش می شوند.

فاکتورهای مهم در بروز کمبود کلسیم در درختان سیب

 اگر در هرس کردن درختان سیب بیش از اندازه زیاده روی کنید سبب می شوید تا درختان دچار کلسیم شوند. همچنین استفاده بیش از اندازه از کودهای ازته نیز می توانید درختان سیب را با چنین مشکلی مواجه کند. زمانی که نسبت نیتروژن به عنصر کلسیم با توجه به آزمون خاک برابر با 10 باشد عوارض کمبود کلسیم را بر روی درختان سیب مشاهده خواهید کرد. این عوارض به شکل لهیدگی، چوک و بی کیفیت شدن قسمت گوشتی سیب، لکه های نکروتیک ، پیچش حواشی برگ ها و غیره خود را ظاهر می کنند. برای جبران این عوارض می توانید از کود کلسیم استفاده نمایید. اگر نحوه استفاده از این کود را نمی دانید لازم است تا با کارشناسان کشاورزی مشورت نمایید تا بتوانید بهترین اقدام را انجام دهید.

 با کود دادن درست و اصولی می توانید از کم شدن کیفیت و رنگ و مزه سیب پیشگیری نمایید.

کود کلسیم برای درخت سیب

خریدن کودهای کلسیم دار

 برای این که این مساله را حل نمایید لازم است تا اقدام به خرید کودهای کلسیم با کیفیت نمایید. کود کلسیم برای درخت سیب به شکل پودری و مایع موجود است و در بسته بندی های مختلفی عرضه می شود.

انواع کود کلسیم برای درخت سیب

کود کلسیم مایع شوک

 این کود به شکل مایع است و دارای مقدارهای کافی از عنصرهای کلسیم همراه با عناصر مغذی است. چون این کود به شکل مایع موجود است لذا امکان جذب و سریع و راحت این کود توسط درختان سیب وجود دارد و هیچ گونه شوری برای خاک در پی نخواهد داشت. این محصول ساخت کشور آمریکا است. کود کلسیم مایع شوک را می توان برای درختان سیب از مرحله شروع شکل گیری میوه تا مرحله رسیدن میوه ها اعمال نمود. این محصول باعث می شود تا مقاومت سیب به آفت ها و استرس های بیرونی کم شود و مقاومت دیواره سلولی در گیاه تامین شود.

 کود کلسیم برای درخت سیب نه فقط برای درختان سیب به کار می رود بلکه برای همه درختان مانند انار، گردو، پرتقال، هلو و غیره قابل استفاده است.

کود کلسیم برای درخت سیب

نیترات کلسیم

 نیترات کلسیم یکی از مشهورترین کودهای کلسیم برای درختان سیب است. اکسید کلسیم در این کود به کار رفته است و توانایی انحلال در آب رادارد. این محصول به شکل پودری به بازار عرضه می گردد و هم زمان نیتروژن و کلسیم را برای درختان سیب فراهم می کند.

 کود نیترات کلسیم اغلب برای خاک های نواحی مرطوب و اسیدی قابل استفاده است و مقدار کلسیم مورد احتیاج گیاه را تامین می کند.

بیشتر بخوانید: علت میوه ندادن درخت سیب

مزیت های بهره گیری از کود کلسیم برای درخت سیب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *