کود جلبک دریایی برای انگور، این روزها با استقبال خوبی از سوی باغداران مواجه شده است چرا که به عنوان یک کود طبیعی از خواص بی‌شماری برخوردار می‌باشد. این کود با نفوذ به خاک‌هایی که از نظر تغذیه‌ای ضعیف هستند و یا میزان عناصر ضروری در آن ها پایین است، موجب حاصلخیزی هر چه بهتر خاک می‌شود. که نتیجه استفاده از این کود افزایش بازدهی محصولی همچون انگور است.

اکثر خاک‌ها از نظر مواد معدنی که برای رشد هر چه بهتر درخت و یا گیاه مورد نیاز هستند؛ فقیر می‌باشند و کشاورز یا باغدار می‌بایست از کودهایی که در بازار موجود‌اند برای تقویت خاک استفاده نمایند تا بتوانند محصولاتی با کیفیت و سالم برداشت کنند. کود جلبک دریایی برای انگور یکی از کودهای مفیدی است که مزایای بسیاری را برای باغ‌های انگور به همراه دارد.

کود جلبک دریایی چیست؟

همان طور که می‌دانید کود، ماده‌ای است که به بستر کشت اضافه می‌گردد تا با در دسترس قرار دادن مواد غذایی، نیازهای گیاه را تامین نماید. این نوع از ترکیبات به دسته‌های زیر تقسیم می‌شوند:

این تقسیم بندی با توجه به نحوه تولید و همچنین خواص عناصر موجود در کود است. هر کدام از انواع کودهای نامبرده، کارایی و عملکرد متفاوتی دارند. کود جلبک دریایی جزیی از کودهای طبیعی و زیستی به حساب می‌آید که از خواص بی‌شماری برخوردار است.

جلبک دریایی که به آن گاو آب نیز گفته می‌شود، در محیط‌های آبی همچون دریا و دریاچه رشد می‌کند. این موجودات گیاه نیستند بلکه از سلسله آغازیان می‌باشند که شباهت بسیاری به گیاه دارند. جلبک‌ها به 3 نوع قهوه‌ای، قرمز و سبز تقسیم می‌شوند. جلبک‌های سبز رنگ، در قسمت‌های کم عمق دریا قرار دارند در حالی که جلبک‌های قرمز در اعماق دریا زیست می‌کنند. جلبک از خواص دارویی و کاربردهای بی‌شماری برخوردار است به همین جهت در صنایع مختلفی همچون صنعت غذایی انسان، صنعت غذایی دام و آبزیان، صنعت داروسازی، صنعت آرایشی و بهداشتی و صنعت کشاورزی مورد استفاده قرار می‌گیرد.

بیشتر بخوانید: اسید هیومیک برای انگور

استفاده از جلبک در صنعت کشاورزی

همان طور که اشاره نمودیم جلبک به دلیل ارزش غذایی بالا، از خواص بی‌شماری برخوردار است که در صنایع مختلفی کاربرد دارد. یکی از کاربردهای ویژه جلبک در بخش کشاورزی است که به عنوان یک کود طبیعی برای محصولات زراعی و باغی مورد استفاده قرار می‌گیرد. برای داشتن کشاورزی موفق، انتخاب درخت و یا گیاه مناسب به همراه فراهم آوردن مواد غذایی مورد نیاز آن ضروری می‌باشد. رشد مناسب گیاه، در پی شناخت نیازهای تغذیه‌ای است. بشر در زمینه کشاورزی به دستاوردهای خوبی رسیده که از آن جمله می‌توان به تولید کود از طریق جلبک اشاره نمود.

تاریخچه استفاده از کود جلبک دریایی برای انگور و یا سایر محصولات کشاورزی به قرن نوزدهم بر می‌گردد که برای اولین بار، توسط ساحل نشینان مورد استفاده قرار گرفت. این کود به لطف برخورداری از ارزش غذایی بالا و داشتن عناصر معدنی همچون ازت، فسفر، پتاسیم و همچنین فیبر بالا، به عنوان منبعی مناسب برای تقویت و حاصلخیزی خاک به کار گرفته می‌شود.

فواید استفاده از کود جلبک دریایی برای انگور

انگور یکی از میوه‌های پرطرفدار در دنیاست که از بازار مصرف بالایی برخوردار می‌باشد به همین جهت افراد زیادی سعی نموده‌اند که با احداث باغ انگور بتوانند به درآمدزایی برسند. اما برای برداشت محصولی زیاد، با کیفیت و سالم، تقویت و حاصلخیزی خاک امر ضروری به نظر می‌رسد چرا که می‌تواند مواد مغذی مورد نیاز درخت انگور را تامین کند.

از مهمترین فایده کود جلبک دریایی برای انگور می‌توان به موارد زیر اشاره نمود:

روش مصرف کود جلبک دریایی برای انگور

بهترین روش استفاده از کود جلبک دریایی برای انگور به صورت محلول پاشی است. این روش در مقایسه با روش خاکی مفید‌تر می‌باشد چرا که در این روش، جذب مواد مغذی با سرعت بیشتری صورت می‌گیرد. در روش محلول پاشی، از بیمار شدن درخت و نفوذ آفات جلوگیری به عمل می‌آید و اجازه نمی‌دهد که محصول از بین برود.

بیشتر بخوانید: جلبک دریایی جنریت و مزایای آن

کلام پایانی

کود جلبک دریایی، از نمونه کودهای طبیعی موجود در بازار است که از فواید بی‌شماری برای درخت انگور برخوردار است و می‌تواند اثرات مفیدی بر روی بازدهی این محصول داشته باشد. این کود می‌تواند عناصری ضروری همچون پتاسیم، فسفر، ازت، کلسیم، بور، آهن، منگنز، آمینو اسید و همچنین بیش از 70 نوع هورمون رشد را در اختیار درخت انگور قرار دهد. و از آنجایی که کودی طبیعی و ارگانیک است هیچ گونه آثار سویی بر روی درخت انگور ندارد.

 

جهت کسب اطلاعات بیشتر و خرید اسید هیومیک با کارشناسان ما در ایرانکود در ارتباط باشید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *