مزایای متعددی برای پرورش و کاشت سیب زمینی در ظروف وجود دارد. مهم‎ترین آنها این است که محافظت از گیاهان در برابر موجوداتی که دوست دارند آنها را بخورند، راحت تر است. علاوه بر این، لازم نیست فضای بیشتری در باغ پیدا کنید یا بیش از حد نگران علف های هرز باشید. سعی کنید قبل از کاشت، نکات موثر برای رشد و میوه دهی این محصول را بیاموزید و سپس اقدام به کاشت آن کنید.

نکات قابل توجه در بررسی نحوه کاشت سیب زمینی

  • زمان کاشت سیب زمینی در ظروف

زمان کاشت سیب زمینی در ظروف تفاوت چندانی با زمان کاشت آنها در زمین ندارد. توصیه کلی برای سیب زمینی‎های داخل زمین این است که آنها را حدود دو هفته پس از آخرین سرما در منطقه خود بکارید. ممکن است هنگام کاشت در ظروف بتوانید تاریخ کاشت را کمی تغییر دهید، زیرا وقتی خاک در معرض آفتاب بالای سطح زمین قرار می‎گیرد، سریع‎تر گرم می‎‌شود.

با این حال، آماده باشید تا ظروف سیب ‎زمینی خود را در داخل خانه بپوشانید تا از سرما بتوانید آن‎ها را حفظ کنید. اگرچه برخی افراد سعی می‎‌کنند این کار را انجام دهند، اما به ندرت از سیب زمینی برای کاشت در باغ استفاده می‎‌شود، مگر اینکه سیب زمینی ارگانیک باشد که برای دیر جوانه زدن اسپری نشده است. به طور کلی، شما باید از بذر سیب‎زمینی که به منظور کاشت در باغ فروخته می‎شود، استفاده کنید. امکان رشد سیب زمینی در هر ظرف بزرگ وجود دارد. استفاده از گلدان برای کاشت سیب زمینی نیز یک گزینه فوق العاده است. این ظروف سازگار با محیط زیست هستند، بنابراین سیب زمینی‎های شما هنگام رشد هوادهی مناسبی دارند و بهتر می‎توانند رشد کنند.

بیشتر بخوانید:‌ نحوه کاشت هسته گیلاس

از هر چیزی که به عنوان ظروف برای کاشت سیب زمینی استفاده می‎کنید، مطمئن شوید که زهکشی خوبی دارد. اگر با زهکشی همراه نیست، با ایجاد سوراخ‎هایی در قسمت پایین آن، این کار را انجام دهید. فرایند کاشت سیب زمینی چه در باغچه و چه در ظروف، کمی متفاوت از سایر سبزیجات دیگر است. سیب زمینی با استفاده از تکنیک‎‌های مختلفی پرورش داده می‎‌شود که در آن ساقه ها به تدریج با جمع آوری خاک اضافی در اطراف گیاه، به سمت بالا کشیده می‎‌شوند.

کاشت سیب زمینی

مراحل کاشت سیب زمینی

آنچه که شما برای کاشت سیب زمینی نیاز دارید:

  • بذر سیب زمینی
  • ظرف (مانند یک سطل پلاستیکی بزرگ)
  • خاک گلدان
  • کود
  • خاک گلدان را آماده کنید

از  خاک گلدان با کیفیت بالا که سریع زهکشی می‎شود، استفاده کنید، به خصوص اگر از ظروف پلاستیکی استفاده می‎کنید. خاک‎های آلی نیز همیشه انتخاب خوبی هستند.

  • کود را اضافه کنید

یک کود آلی را در خاک گلدان مخلوط کنید. علاوه بر این، ایده خوبی است که هر دو هفته با رشد سیب زمینی از کود مایع رقیق شده استفاده کنید. سیب زمینی هایی که در ظروف رشد می‎کنند، به مقدار زیادی آب نیاز دارند که می‎تواند مواد مغذی را از خاک خارج کند. به همین دلیل، گیاهانی که در ظروف رشد می‎کنند، به طور کلی به تغذیه بیشتری نسبت به زمان رشد در زمین نیاز دارند. اگر بیش از حد از کود معمولی استفاده کنید، می‎تواند گیاهان شما را بسوزاند.

  • بذر سیب زمینی را آماده کنید

چند نظریه در این باره وجود دارد. برخی از مردم منتظر جوانه زدن سیب زمینی خود هستند و سپس آنها را کامل می‎کارند، در حالی که برخی دیگر فقط دانه‌های سیب زمینی را بلافاصله می‎کارند. یک روش تأیید شده توسط باغبانان با تجربه این است که بذر سیب زمینی را به قطعات مختلف تقسیم کنید، سپس منتظر بمانید تا سطوح بریده شده چند روز قبل از کاشت باقی بمانند و جوانه بزنند.

  • سیب زمینی ‎ها را داخل خاک قرار دهید.

بهتر است ظرف را در آفتاب کامل قرار دهید. ظرف را با 4 تا 6 اینچ خاک گلدان که با کود مخلوط شده است، پر کنید. به عنوان مثال، ظرفی به عرض 20 اینچ می‏تواند حدود چهار سیب زمینی کوچک را در خود جای دهد.

  • از سیب زمینی‎ های در حال رشد مراقبت کنید

سیب زمینی بدون تابش آفتاب و آب کافی، رشد نمی‎کند. در حین کاشت سیب زمینی، مطمئن شوید ظرف شما حداقل شش تا هشت ساعت در روز، آفتاب می‎گیرد. سیب زمینی‎‌های تازه کاشته شده خود را به خوبی آبیاری کنید. به یاد داشته باشید که یکی از کلیدهای رشد سیب زمینی این است که خاک شما مرطوب باشد. حداقل یکبار در روز ظرف را چک کنید. برای بررسی میزان رطوبت، انگشت خود را حداقل یک اینچ در خاک قرار دهید. اگر احساس خشکی کردید، وقت آبیاری است. اگر هوا بسیار گرم است، یا باد می وزد، ممکن است مجبور شوید بیش از یک بار در روز باغ‎های سیب زمینی خود را آبیاری کنید.

بیشتر بخوانید: کود درخت سیب

نتیجه گیری

قبل از کاشت سیب زمینی، سعی کنید آن‎ها را برای چند هفته در یک مکان روشن (بدون نور خورشید) قرار دهید تا جوانه‌های کوچکی ایجاد شود، این فرایند چیدن نامیده می‌شود. سیب زمینی در حال رشد به آب زیادی احتیاج ندارد. هر بار که خاک یا مالچ را به نهال اضافه می‎کنید، به خوبی آن ها را آب دهید. هم‎چنین نیازی نیست که همه سیب زمینی های خود را یکجا جمع آوری کنید، در مواقعی که به آنها نیاز دارید، برداشت کنید.

جهت کسب اطلاعات بیشتر و خرید اسید هیومیک با کارشناسان ما در ایرانکود تماس حاصل نمایید

اشتراک گذاری
اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در email
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در print
تاثیر کود ۱۰xشوک بر گرمک
آموزشی

تاثیر کود ۱۰xشوک بر گرمک

گرمک یکی از میوه های تابستانی است که طرفداران بی شماری دارد. بنابراین کشاورزان برای تغذیه گرما و به دست آوردن محصول با کیفیت از

تاثیر کود ۱۰xشوک بر موسیر
آموزشی

تاثیر کود ۱۰xشوک بر موسیر

موسیر یکی از گیاهانی است که خواص زیادی مانند پیاز و سیر دارد. کشاورزان از کود کامل شوک 10 برابر برای تغذیه موسیر و افزایش

تاثیر کود ۱۰xشوک بر پیاز
آموزشی

تاثیر کود ۱۰xشوک بر پیاز

پیاز یکی از گیاهانی است که وجود آن برای تهیه انواع غذا در سراسر جهان ضروری است و در تمام فصول سال از آن استفاده

تاثیر کود ۱۰xشوک بر کدو
آموزشی

تاثیر کود ۱۰xشوک بر کدو

یکی از محصولات پرطرفدار و خوشمزه ای که بسیاری از مردم آن را پرورش می دهند کدو حلوایی است. معمولا کدو تنبل انواع مختلفی دارد