امروزه در شهرها و کشورهای مختلف، افراد زیادی اقدام به کشت مرکبات می‌کنند اما در نواحی شمالی کشور تولید مرکبات جایگاه بسیار ویژه‌تری دارد و قسمت بسیار عظیمی از مرکبات تولیدی یا صادراتی ایران، مربوط به شهرهای گیلان، مازندران و گلستان است. میوه‌هایی مانند گریپ‌ فروت، پرتقال، لیمو شیرین، نارنج، لیموترش و نارنگی، متعلق به خانواده مرکبات هستند. کوددهی به مرکبات اگر به‌ صورت مناسب و اصولی صورت بگیرد، می‌توانید محصولات بسیار باکیفیت‌تر و سالم‌تری را برداشت کنید. به طور معمول بهترین زمان کود دهی مرکبات شمال ، قبل از شکوفه دادن درخت است زیرا در این زمان ریشه درخت به مواد و املاح مغذی بسیار بیشتری نیاز دارد و اگر این املاح به طور کامل به آن نرسد، درخت دچار کمبود تغذیه می‌شود و محصول دهی عالی نخواهید داشت.

از آن جایی‌ که بارندگی در شهرهای شمالی ایران به‌ وفور رخ می‌دهد، خاک مناطق شمالی اسیدی بوده و برای کشت و پرورش مرکبات بسیار مناسب است. در واقع پی اچ مناسب برای تولید مرکبات عددی میان 5٫5 الی 5٫7 است. از جمله مؤثرترین ابزارهای مدیریتی که حاصلخیزی خاک، تولید میوه و رشد درختان مرکبات را بهبود می‌بخشد، توجه به موضوع کوددهی است. از این‌ رو اگر می‌خواهید درباره این مطلب اطلاعات بیشتری به دست آورید، پیشنهاد می‌کنیم تا انتهای مطلب همراه ما بمانید.

اهمیت کوددهی مرکبات

بهتر است بدانید که یکی از مهم‌ ترین عوامل برای بهبود رشد درختان مرکبات، تامین عناصر مغذی و مورد نیاز آن در زمان مناسب و به میزان کافی است. تأمین املاح و مواد غذایی کافی، به تولید بهتر محصولات و افزایش کیفیت کمک بسیار زیادی می‌کند. تغذیه مرکبات از موارد بسیار تاثیر گذار و خیلی مهم بر افزایش محصولات است و به‌ طور عالی بر عملکرد درخت تأثیر می‌گذارند. کود دهی صحیح موجب بهبود طعم میوه، افزایش مقاومت میوه در برابر تنش‌های محیطی و آفات، کاهش ریزش میوه، بهبود رنگ و بهبود کیفیت میوه می‌شود.

در مصرف کوددهی مرکبات باید تعادل عناصر غذایی مصرفی را در نظر بگیرید و حتما متناسب با آن، درختان و میوه‌های خود را تغذیه کنید زیرا در صورت عدم رسیدن برخی از عناصر به میزان کافی، درختان اثرات مثبتی از خود نشان نمی‌دهند و همین امر نیز موجب می‌شود کیفیت محصولات موردنظر تا حدود زیادی کاهش یابد.

بیشتر بخوانید: بهترین کود برای رشد سریع درخت مرکبات

تغذیه و کود دهی باغات مرکبات شمال

هنگام تغذیه و کوددهی باغات مرکبات باید به عوامل مهمی همچون آبیاری، سن درخت مرکبات، میزان عملکرد درخت در سال‌های گذشته، سابقه کود دهی، نوع مدیریت باغداری و جنس خاک دقت داشته باشید تا به محصولات‌تان آسیبی وارد نشود و دچار مشکل نشوید.

در نظر داشته باشید که تغذیه غیراصولی و نامناسب می‌تواند به مرکبات آسیب بسیار زیادی برساند. از این رو بهتر است با بهترین زمان کود دهی مرکبات شمال آشنایی داشته باشید و در زمان مناسب اقدام به این عمل کنید تا میوه‌هایی شاداب‌تر و سالم‌تر داشته باشید.

مرکبات معمولا برای رشد مطلوب به نیتروژن، ازت، آهن فسفر، کلسیم و گوگرد نیاز دارند. کودهایی که حاوی این املاح هستند؛ در مراحل مختلف رشد مرکبات نقش بسیار عالی دارند و از علائمی مانند زرد شدن برگ‌ها، از بین رفتن میوه‌ها، ریزش گل‌ها، کوچک ماندن میوه‌ها و تضعیف عملکرد محصول، تا حدود زیادی جلوگیری می‌کنند.

کودی که حاوی املاح و مواد لازم باشد، گل‌دهی مرکبات را تا حدود زیادی تحریک می‌کند و انرژی لازم را نیز برای ریشه زایی در اختیار درخت قرار می‌دهد. در صورتی‌ که املاح و مواد مورد نیاز محصول به‌ طور کافی به ریشه گیاه و قسمت‌های مختلف درخت نرسد، تولید میوه تا حدود زیادی عقب می‌افتد و گل‌دهی نیز دچار تاخیر می‌شود.

بهترین زمان کود دهی مرکبات شمال

تعداد کوددهی مرکبات در شمال

دقت داشته باشید که درختان مرکبات در شمال طی 1 سال باید حداقل 3 الی 4 بار با استفاده از کودهای آلی و مفید تغذیه شوند. بهترین زمان کود دهی مرکبات شمال به‌ طور معمول در ماه‌های اسفند و فروردین، اردیبهشت یا مرداد است. دقت داشته باشید زیاده‌روی در مصرف کود می‌تواند باعث ضخیم شدن پوست مرکبات شود و کیفیت آن‌ها را تا حدود زیادی کاهش دهد. از این‌ رو اگر می‌خواهید میوه‌های‌ تولید شده‌تان آب‌دارتر و سالم‌تر باشند، بهتر است به میزان کافی کار کوددهی را انجام دهید. کوددهی مرکبات قدرت رویشی و میوه دهی آن‌ها را تا حدود زیادی بالا می‌برد.

آزمایش برگ مرکبات شمال

برای تعیین وضعیت تغذیه‌ای مرکبات بهتر است از آزمایش برگ کمک بگیرید‌. در واقع آزمایش برگ کمک می‌کند نیازهای میوه را بهتر بشناسید و با توجه به آن‌ها کود مناسبی را انتخاب کنید. برای انجام دادن این کار باید از نیمه دوم تیرماه اقدام به جمع کردن برگ کنید.

توجه داشته باشید برگ درختان باید از 10 درختی انتخاب شود که از لحاظ پایه، سن، وضعیت ظاهری، عملکرد و رقم یکنواخت باشند. شما باید از قسمت‌های مختلف درخت اقدام به چیدن برگ کنید و سپس آن‌ها را به آزمایشگاه موردنظر ارسال کنید تا مورد بررسی قرار بگیرند‌. بعد از آمدن جواب آزمایش برگ‌ها، باید متناسب با نیاز مرکبات، یک کود مناسب و طبیعی را انتخاب کنید و با کمک آن گیاه را تغذیه نمایید.

کود اسید هیومیک برای مرکبات در شمال

یکی از بهترین کودهایی که می‌توانید از آن برای تغذیه دهی مرکبات استفاده کنید، کود آلی اسید هیومیک است. این کود تمام مواد و املاح ضروری مرکبات را به بهترین شکل ممکن فراهم می‌کند و هیچ‌گونه کمبودی برای ریشه درخت و میوه‌ها به‌ جایی نمی‌گذارد. در ساختار کود اسید هیومیک از هیچ گونه مواد شیمیایی استفاده‌ نشده است و تمام ترکیبات آن به‌ صورت طبیعی هستند.

شما می‌توانید در بهترین زمان کود دهی مرکبات شمال این کود را در 3 نوع؛ مایع، پودری و گرانولی برای درختان مرکبات خود تهیه کنید و به‌ راحتی مورد استفاده قرار دهید. هر کدام از این کودها مزایای بسیار زیادی دارند و از ریشه درخت و میوه به بهترین شکل ممکن محافظت می‌کنند.

کود آلی اسید هیومیک ساختار خاک را به طور کلی بهبود می‌بخشد و پی اچ آن را نیز میزان می‌کند. همچنین اگر خاک منطقه مورد نظرتان شور است اصلا جای نگرانی وجود ندارد زیرا این کود می‌تواند در سریع‌ترین زمان ممکن شوری خاک را نیز برطرف کند. علاوه‌ بر موارد ذکر شده، کود اسید هیومیک فعالیت باکتری‌های مفید را در خاک افزایش می‌دهد و حجم ریشه‌ها را هم بیشتر می‌کند.

شیوه‌های استفاده از کود مرکبات شمال

به‌ طور معمول روش‌های مختلفی برای کوددهی درختان مرکبات وجود دارند که از جمله رایج‌ ترین آن‌ها می‌توان به کوددهی از طریق محلول پاشی، پخش کردن و روش آبیاری اشاره کرد. البته هر یک از این روش‌ها با توجه به شرایط مختلفی مورد استفاده قرار می‌گیرند و هر کدام از آن‌ها نیز مزایا و معایب خاص خود را دارند.

به‌ همین ‌علت نیز توصیه می‌شود برای انتخاب هر کدام از این روش‌ها از نظرات افراد باتجربه و کارشناسان متخصص در این زمینه کمک بگیرید تا بعداً دچار مشکل نشوید و محصولات باکیفیتی را تولید کنید. در نظر داشته باشید که انجام کارهای خودسرانه و بدون آگاهی، ممکن است به محصولات‌تان آسیب جدی وارد کند. پس بهتر است به صورت خودسرانه دست به هیچ کاری نزنید.

بیشتر بخوانید: پلت مرغی برای مرکبات

سخن پایانی

همان طور که متوجه شدید؛ بهترین زمان کود دهی مرکبات شمال هنگامی است که درخت شروع به شکوفه دهی می‌کند. پس بهتر است با در نظر گرفتن موارد ذکر شده، در یک زمان مناسب اقدام به کوددهی کنید. همچنین اگر در رابطه با کشت درختان مرکبات تجربه و تخصص کافی ندارید، پیشنهاد می‌کنیم از افراد ماهر در این زمینه کمک بگیرید تا شما را راهنمایی کنند.

جهت کسب اطلاعات بیشتر و خرید اسید هیومیک با کارشناسان ما در ایرانکود در ارتباط باشید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *